ZERO WASTE dárky, aneb ty, které se „nevyhodí“

Pro někoho možná pozdě, pro jiného zase moc brzy... Každopádně jsou ale Vánoce za dveřmi a s nimi nastal i čas nákupu dárků. Přiznám se, že loni jsem pořizování Ježíška dost podcenila, tak jsem si předsevzala, že letos to tak nenechám a dárky seženu včas. Zároveň jsem si řekla: Co ty nákupy pojmout trochu jinak? V souvislosti se světovými problémy, jako je třeba plast zamořující vše kolem nás, by dárky mohly být zero waste, aby nevznikl zbytečný odpad.

Dárky k přímé spotřebě

Jsou to dárky, které zpracujeme nejlépe tak, že je prostě sníme. Co takhle blízké obdarovat domácím medem od českého včelaře? Moje sestra miluje nakládaný hermelín, tak jí ho naložím, ať si v novém roce pochutná. Nebo připravte sklenici plnou usušeného ovoce pro zdravé mlsání, případně vyrobte velké perníkové srdce s vlastním věnováním. Jsou ale i další varianty domácích výrobků. Už ne sice k snědku, ale užitek i radost udělají zaručeně. Dá se připravit třeba domácí sůl do koupele, pomáda na rty.. Zamyslete se nad tím, co mají vaši nejbližší nejraději a podle toho dárek přizpůsobte.

Dárky pro ekomilovníky

Ekomilovníci ocení produkty, které jsou chemicky čisté a nejlépe vytvořené doma. Co takhle vyrobit mýdlo? Loni jsem se do toho pustila s kamarádkami. Otevřely jsme si lahev vína, nachystaly potřebné ingredience a nechaly byt prostoupit všemožnými vůněmi. Máma je má doteď ve skříni. Pořídit se dají i bambusové kartáčky na zuby, skvělé jsou například sáčky na ovoce a zeleninu na nákupy, nebo přírodní deodorant. A co mi připadá jako nadčasový a netradiční dárek? Domácí kompostér.

Zážitkové dárky

Nejsou vaši nejbližší na hmotné dárky? Babička miluje chození do divadla? Tak se samo nabízí předplatné. Od mého přítele mě potěšila hotová průkazka do knihovny, kam jsem se chystala registrovat asi rok. Pěkným nápadem jsou i různé kurzy. Třeba jazykové, kurz vaření, pečení, pak taky lekce tance. Nebo zkuste zařídit poukaz do kadeřnictví, voucher na romantickou večeři či do oblíbené kavárny.

Dárky pro zdraví a ty naučné

Už nemůžete poslouchat mamku, jak nadává na to, že ji bolí záda? Darujte jí hodiny s fyzioterapeutem. Kupte permanentku na lekce jógy, plavání, dětem předplaťte jízdu na koni. Co takhle naučit někoho z vašich blízkých šít na stroji, když si to přeje? Darujte knihy z antikvariátu nebo předplatné výtvarných kurzů.

A co vy, už máte vybrané dárky?