Vyrazte na vánoční trhy za hranice!

Už jste si možná všimli, že jsem milovník Vánoc. Třeba dneska… Stačilo mi tohle slovo vidět na titulní straně časopisu a už jsem si ho musela koupit. Adventní období mám ráda i kvůli tradičním trhům. Vůně svařáku, pečených kaštanů a třeba trdelníku… To já prostě můžu. Pravidelně jezdíme s rodinou nasávat atmosféru do Německa a Rakouska. Rozhodla jsem se proto podělit se s vámi o pár hezkých míst… Jak jste na tom vy? Volíte radši nějaké menší místní trhy? Či také jezdíte za hranice?

Drážďanský Striezelmarkt

Řekla bych, že na drážďanský Striezelmarkt míří asi nejvíce Čechů. Není se proto čemu divit, že už u některých stánků, především těch s občerstvením, narazíte na české názvy. Cesta z Prahy trvá kolem hodiny a 45 minut. Oficiálně trhy startují 28. listopadu úderem 16:00 a oproti těm českým trvají „jen“ do Štědrého dne. Pokud zvažujete zavítat právě sem, doporučila bych vám vzít si jeden den volna v práci ve všední den. O víkendech to bývá opravdu masakr a mohli byste odjíždět zklamaní. A na jaké dobroty se zde máte zaměřit? Určitě si dejte jejich svařák a ochutnat byste měli německou klobásu na grilu, či drážďanskou štolu. Oproti jiným městům zde můžete zakoupit i pečené kaštany. A tip k dobru: Drážďany, to není jen hlavní náměstí… Vydejte se směrem k řece a nebojte se ji přejít, na Hauptstraße najdete úplně jiné trhy… Stejně tak vás jistě mile překvapí malý trh, který bývá každý rok ukrytý na nádvoří zámecké jízdárny Stallhof.

Vídeňský Christkindlmarkt am Rathausplatz

Stejně jako Drážďany mají svůj hlavní trh Striezelmarkt, má Vídeň Christkindlmarkt, který se nachází před radnicí. Zde se už asi nemohli Vánoc dočkat, a proto trhy začaly již 16. listopadu a potrvají do 26. prosince. A co letos nabízejí? Kromě 150 stánků je připraveno i ruské kolo (mimochodem adventní kolo postavili letos v Brně na vánočních trzích), kolotoč a vystavěno bylo i kluziště pro bruslaře, které má 3000 metrů čtverečních. Pokud by vám to nestačilo, můžete zkusit navštívit i jiné trhy. My jich každoročně projdeme většinu. :-) Vídeň je totiž známá tím, že se zde nachází hned několik velkých vánočních trhů. Letos jich je celkem 13! Osobně bych vypíchla vánoční vesničku u zámku Belvedér (Prinz-Eugen-Straße), vánoční a novoroční trh na zámku Schönbrunn a svoje kouzlo má i Spittelberg Weihnachtsmarkt, který se nachází v malých uličkách kousek za Leopold Museum. Ve Vídni bych doporučovala ochutnat jejich punč s ovocem a k jídlu si dát obrovskou pečenou bramboru, kterou si můžete naplnit dle svých představ.

Co třeba Hamburk?

A co bych vám dále navrhla? Pokud chcete zkusit něco pro Čechy méně profláknutého, co třeba vyrazit do Hamburku? Před pár lety jsme tam byli a dodnes na to vzpomínám. Podle turistických průvodců patří jejich vánoční trhy mezi ty nejkrásnější v severním Německu. Jejich hlavní místo sváteční atmosféry se jmenuje Historický vánoční trh. Pokud si chcete prohlédnout i jeden netradiční, vyrazte na ten SANTA PAULI, který najdete ve „vyhlášené“ vykřičené hamburské čtvrti St. Pauli, která se proslavila jako centrum nočního života… Nachází se zde bary a různé zábavní podniky, kde svoji hvězdnou kariéru začali v roce 1960 například i The Beatles. ☺