Vsaďte na BIO bavlnu

Pokud jste fanouškem všeho, co je BIO, jistě jste již zaznamenali i různé organické materiály, především bavlnu. V čem je vlastně bio bavlna lepší a jak vzniká?

Bavlník je velmi náročný na pěstování. Vyžaduje specifické podmínky a je velmi citlivý například na napadení různými škůdci. Proto se při klasickém pěstování spotřebuje velké množství pesticidů. Také potřebuje velké množství vody, což přispívá k vyčerpávání vodních zdrojů.

Zásadní při pěstování bio bavlny je, že se nepoužívají žádné chemické postřiky. Například místo používání přípravků proti plevelu se jednoduše využívá klasické pletí a okopávání. Asi něco takového, jako když si sami doma na zahrádce okopáváte rajčata a máte radost, že jsou naprosto bio. Při klasickém sběru bavlníkových květů se rostliny stříkají chemickými přípravky, které je zbaví listů. To se dělá pro usnadnění sklizně, která probíhá pomocí strojů. Ale při sběru bio bavlny se nic takového nepoužívá a sběr velmi často probíhá ručně. Následně se vlákna upravují pomocí přírodních olejů, nikoli chemicky.

Velkým tématem je také barvení bavlny. Barvení se opět provádí přírodními cestami, anebo se využívají rostliny bavlníku, které mají barevné květy. Třeba hnědé nebo zelené, nejen bílé, jak jsme zvyklí.

V čem je bio bavlna lepší?

  • Nejdůležitější je, že při klasickém pěstování bavlníkových rostlin se spotřebuje 25 % celosvětové produkce pesticidů. Naopak při výrobě organické bavlny se žádné pesticidy nepoužívají.
  • Organická bavlna je přírodní, bez chemikálií. Díky tomu je ideální třeba pro alergiky, ale také chrání přírodu.
  • Pro naši kůži je rozhodně nejlepší, pokud se do ní nedostávají zbytečné chemikálie prostřednictvím oblečení.
  • Při bio pěstování se nespotřebuje takové množství vody jako při klasickém pěstování.
  • Bio bavlna je měkčí na dotyk.
  • Krásně voní díky přírodním olejům použitým při úpravě vláken.

A co vy? Řešíte, z jakého materiálu je vyrobené oblečení, které nosíte?