Vracejí se osmdesátky?

Osmdesátky jsou pro mě fascinující období, co se stylu i kultury lidí týče. Výstřední doba plná šílených kombinací, zábavné a různorodé hudby, ramenních vycpávek a cigaretky na efekt. Aspoň tak tato léta vnímám já.

Ráno jsem vstala a přemýšlela, o čem budu dnes psát. „Musí to být něco, co mě teď hodně zajímá, jinak mě to psaní nebude bavit.“ To ráno jsem si oblékla mom džíny s vysokým pasem, černý rolák a vzala výrazné velké náušnice se zebřím vzorem. Vlasy jsem už před nedávnem radikálně zkrátila a nosím je teď takové rozcuchané a rukou si je přehazuju dozadu.

Před odchodem do kavárny, kde jsem chtěla psát, jsem si vzala balonový kabát a šla jsem se zkontrolovat k zrcadlu. V tu chvíli mi ve sluchátkách hrála Africa od Toto.

„Vypadám, jako moje máma, když jí bylo 28,“ napadlo mě.

Než jsem došla do kavárny, přemýšlela jsem, jak se vizuál mého života poslední dobou rapidně změnil. Začínám mít ráda barvy. Mám ráda výrazné doplňky. Přestala jsem poslouchat temnou elektronickou hudbu a začínám litovat některých mých tetování. Mám chuť si vlasy ostříhat ještě víc a koupit si vzorované šaty na jaro. A také výrazný zlatý prsten, jaký měla představitelka Mary ve filmu Bohamian Rhapsody. Prostě se čím dál tím víc přibližuji stylu mojí mamky, když byla v mém věku.

Moc se mi líbí osmdesátkové kožené bundičky všech možných barev a s různými, třeba i rockovějšími aplikacemi. Na mužích mi takový kousek připadá opravdu sexy a na ženě šmrncovní. Když si prohlížím fotky z té doby, připadá mi, že se lidé dřív nebáli kombinovat skoro všechno se vším. Hlavně, aby byl výsledek barevný a výrazný. Ženy nosily vysoké podpatky a vlasy měly natupírované do obřího objemu. Muži zase oblékali světlé džíny, výrazné pásky, vzorované košile a již zmiňované kožené nebo džínové bundy.

Pro sportovnější typy tu byly legíny (nejlépe růžové nebo limetkově zelené), k tomu upnutý trikot a hurá na aerobik, dámy! A muž sportovec si pyšně vyklusával v šusťákové soupravě a ve walkmanu mu vyhrávalo Wake Me Up Before You Go-Go.

Miluju tuhle dobu plnou bláznovství, Coca Coly, Michaela Jacksona a Queenů. Těším se na jaro, kdy budu moci osmdesátkovou inspiraci převést do praxe.