Víte co je to oniománie?

Snad to nebude příliš smělé tvrzení, ale myslím si, že každý člověk moderního světa je na něčem více či méně závislý. Někdo na kávě, někdo na nikotinu, někdo na ranním běhu. Ne všechny závislosti musí člověku vyloženě škodit. Na první pohled neškodná se může zdát i oniománie.

Oniománie, neboli chorobná touha po nakupování, se častěji v médiích označuje jako shopaholismus. Z legrace se s kamarádkami často dohadujeme, která z nás je větší shopaholička. Když jsem si načítala různé materiály s touto tématikou, došlo mi, že toto téma nelze brát tak lehkovážně.

Člověk závislý na nakupování často riskuje nejen to, že se bude topit v dluzích, ale také vztahy se svým okolím a rodinou. Pro shopaholika je nakupování středobodem jeho vesmíru. Když zrovna nenakupuje, tak na nakupování myslí a plánuje si ho. Takový člověk nakupuje i věci, které nepotřebuje. Knihy, které se mu potom nepřečtené válí doma, nebo oblečení, které třeba ani nevybalí z nákupních tašek. Nejde totiž o samotné vlastnění věcí, ale o proces nákupu, při kterém mohou tito lidé dosahovat slasti podobné orgasmu. Nakupování je pro ně díky těmto pocitům na první příčce jejich priorit.

Půjčky pro takového člověka nejsou nic ojedinělého. Je jasné, že půjčování si od přátel a odříkání schůzek s rodinou a známými moc mezilidským vztahům neprospěje. Není také výjimkou, že shopaholik bezprostředně po nákupech sice zažívá pocity absolutního štěstí, ale rychle je vystřídají pocity úzkosti, viny a v dlouhodobějším horizontu také deprese, zejména kvůli dluhům.

Jak s takovým problémem bojovat?

Prvním bodem je určitě uvědomění si, že se něco děje. Mít dostatek sebereflexe přiznat si, že je tu nějaký problém, který mi zabraňuje žít spokojený život a že chci tento problém vyřešit.

Psychologové se s takovouto „poruchou“ setkávají čím dál tím častěji a shodují se, že shopaholismus je v moderní spotřební společnosti stále více se rozšiřující jev. Také je ale zjevné, že s trochou vůle, sebedisciplíny a odborné pomoci je velká šance se tohoto problému zbavit a znovu se naučit rozumně hospodařit s penězi.

Co se mě týče, určitě jsem měla v životě fáze, které nebyly úplně veselé, a svoje bolístky jsem krátkodobě řešila chápu, co shopaholika k přehnanému nakupování vede.