Víra může být i pozemská

Blíží se Velikonoce. Většinou je vnímáme v pohanském duchu, barvíme vajíčka, kluci pletou pomlázku a koledují. Ale tyto svátky mají i důležitý přesah…

Vyrostla jsem v rodině, kde náboženství nikdy nehrálo žádnou roli, nikdo z mých blízkých se nemodlil, neučil mě otčenáš, nechodil do kostela. Ani já jsem se nemohla úplně potkat s představou Boha v pojetí katolické církve. Je pravda, že v kostelech mi vždycky bývalo dobře. Cítila jsem zvláštní pocit dojetí i malosti (vím, s takovou koncepcí cíleně kostely a chrámy vznikaly), ale také příjemný klid. Nikdy jsem si nemyslela, že svět vznikl jen jakýmsi náhodným třeskem. Pro mě se takhle do detailu promyšlený život nemohl vyvinout náhodně jen s pomocí evoluce. Ale nikdy jsem neměla jasno, jak se na Boha či Stvořitele dívat.

Nepomohly tomu ani návštěvy katolického kostela, na kterých v neděli trval můj partner, který vyrostl na Severní Moravě, tedy byl náboženstvím zasažený více než já. I když jsme jezdívali do půvabného Ladova kostelíčku v Hrusicích, tamní bohoslužby pro mě znamenaly obraz předminulého století, kterému jsem nerozuměla a pochopitelně nebyl záživný ani pro malé děti. Možná to zní cynicky, ale ve mně to budilo spíš despekt, protože tam jsem dnešní svět nenacházela ani omylem. Náboženství by určitě mělo mluvit i k lidem současným.

Všechno se pro mě proměnilo až při nedávném rozhovoru s evangelickou farářkou. Jednak to byla máma tří dětí stejně jako já, pak mi také její pojetí Boha konečně zapadlo do smysluplné skládačky. Řekla totiž jednu důležitou myšlenku, že nikdo není dokonalý a není nutné ho tak brát. A že smyslem víry není chodit do kostela a pravidelně se modlit, ale přistupovat ke svému životu odpovědně, naplnit ho tady a teď, a dát mu přesah, nejen si ho vegetativně užívat. To je podle ní podstatou stvoření a v tom tato farářka vidí i věčnost. Že svůj život naplníme, dáme mu obsah i hlubší smysl, a budeme ho žít i ve vztahu k druhým a ke své rodině. Bylo to zvláštní, protože takhle jsem to celý svůj dosavadní život vlastně cítila. Takové pojetí náboženství, kde víra není dogma, jen možnost volby, jak svůj život nepromrhat, mi konečně dala smysl. Určitě by neuškodilo, kdybychom si ho na sebe vztáhli všichni bez ohledu na vyznání.

A když to odlehčím: víte, v čem chodit do kostela? Nikdy odhaleně! Dříve byla běžnou součástí pokrývka hlavy, rozhodně se ale sluší zahalená ramena a sukně alespoň v délce ke kolenům. Také odhalené dekolty a výstřednost lépe pasují na jinou příležitost. Střídmost je ta pravá cesta a tu najdete i na e-shopu Esprit.

Komentáře

Víra může být i pozemská | Espritcz.cz

Righnt here is the right webpage for anyone who
wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough too argue
with you (not that I actually will need to…HaHa).
You definitely put a brand new spin onn a subject that's been written about for a ong time.
Excellent stuff, just great!

Review my webpage; Gsa vps