Uplakaná miminka… Proč tomu tak je?

Okolí vás s prvním miminkem straší vším možným. Asi nejčastějším strašákem je věta: „Už nikdy se nevyspíte.“ nebo: „Už nikdy váš život nebude takový, na jaký jste byli zvyklí.“. Kamarádka, která mi dvě hodiny na procházce do hlavy hučí, jak musím i během mateřské pracovat, abych si zachovala zdravý rozum… Sama přitom vypadá utrápeně a syn jí doma pořád brečí. Začala jsem pátrat po příčinách pláče miminek a tady je výsledek.

Fyzická příčina

Pokud je miminku zima, bolí ho břicho, nebo má jinou fyzickou potíž, je pokakaný, počůraný, je potřeba takovou příčinu odstranit. Otázkou však zůstává, zda se fyzickým příčinám nepřisuzuje zbytečně velká váha, a to hlavně z toho důvodu, aby byli rodiče víc v pohodě. Hezkým příkladem je třeba to, že se ženy ve vztahu vymlouvají na bolest hlavy, aby nemusely mít sex se svým partnerem, a přitom je příčina třeba v tom, že je sex s daným partnerem třeba neuspokojuje.

Jaké další příčiny tedy mohou být jiné než ty fyzické?

Moc bezpečný svět

První, co každého napadne, je otázka, proč miminko pláče, když objektivně je v bezpečí? Právě proto. Proto, že v bezpečném světě svým pláčem nepřivolá žádného predátora, který by ho chtěl „spapat“, nebo na něho číhalo jiné nebezpečí. Přivolává nás z toho důvodu, že ví, že se mu nic nestane a že může.

Stres a hektika

Novopečené maminky chtějí stíhat všechno a zapomenou na tu nejzásadnější potřebu každého miminka. Na to, že maminka i miminko mají být spolu a v klidu. Miminko nepotřebuje mít naklizený byt, umytá okna, vyžehlené košile a perfektní menu k večeři. Potřebuje klid, lásku a pocit bezpečí. „Vykašlete se“ na stres a hektiku minimálně v době šestinedělí.

Trauma

Porod probíhal relativně v pořádku do období poslední fáze tlačení. Miminko už bylo takřka na světě, jenomže maminka ani přes ten největší apel už nemohla dál tlačit a miminko se muselo vytáhnout kleštěmi. Trauma z toho měla maminka a po příchodu domů z nemocnice očividně i miminko, protože se v pláči nezastavilo. Je důležité si uvědomit, že psychická i fyzická část je v člověku neoddělitelná, stejně jako matka a miminko. Pokud pláče matka, bude plakat i novorozeně. Zažilo totiž stejný šok, jakým si prošla máma. Pokud se maminka vypláče spolu s miminkem ze svého poporodního traumatu, začnou být oba spokojenější.

Nedostatek kontaktu

Miminko je po narození odděleno od matky, aby si matka odpočinula a nabrala síly. Je to taková obrácená kultura, žádný jiný živočich své mládě po narození nikam neodevzdává. Nechává si ho hned u sebe, aby bylo co nejvíce v kontaktu se svojí matkou. My přijedeme domů, dáme miminko do postýlky, uložíme do kočárku a miminko strádá. Nemusí to tak být, ale dost často se to stává. Miminko pak pláče a je nešťastné z toho, že mu chybí teplo matky.