Únikovka trochu jinak

V poslední době se s nimi roztrhl pytel… Pro ty, kdo ještě neví, co to únikovka, neboli úniková hra je, vysvětlení je jednoduché. Zavřou vás po čtyřech až pěti lidech do místnosti, ze které se snažíte dostat v limitu tak, abyste třeba zachránili svět, zastavili šíleného vědce nebo utekli vrahovi. V místnosti jsou nastraženy všemožné léčky a nápověd máte sporadicky. Tým ve vedlejší místnosti se snaží o to samé, proto čas hraje nejdůležitější roli.

Měla jsem připravit firemní večírek pro 40 osob, ale zadání znělo jasně. Připrav ho ale trochu netradičně … Jedním ze zásadních faktorů úspěchu akce je to, aby to kolegy bavilo, hlavně se nenudili a trochu lépe se poznali. Jenže jak zabavit tak velkou skupinu, aby mezi sebou všichni spolupracovali a sblížili se?

Únikovka mě napadla hned, ale není jednoduché nasoukat 40 osob do jednoho prostoru. Trochu pátrání a nápad byl na světě. Existují totiž i venkovní hry, a to je potom jedno, kolik osob potřebujete zabavit. Ano, jediným a úhlavním nepřítelem, kterého stejně nemáte šanci jak ovlivnit, je počasí.  Nemá cenu to moc řešit, protože to buď vyjde, nebo nevyjde. Vše jsem vsadila na jednu kartu, únikovou hru objednala a modlila se, abychom buď úplně nezmrzli, nebo nepadaly trakaře.

Jak taková hra venku probíhá?

Rozdělili jsme se do týmů po pěti lidech. Na Karlově náměstí na nás čekal pořadatel s osmi batůžky, a to bylo celé. Dal nám časový limit tři hodiny a my mohli vyrazit do ulic za dobrodružstvím. Kapsy batůžku byly zamčené různými zámky a dovnitř jste se neměli šanci dostat jinak, než mít vyluštěnou hádanku po hádance. Na první úkol jsme koukali jak z jara, ale když najedete na vlnu soutěživosti a hry, dostanete se do toho lehce.

Trasa vedla středem města, podívali jsme se přes Kampu na Karlův most, nábřežím došli až zpátky na Karlovo náměstí. Musíte se připravit na to, že dobré boty jsou rozhodně potřeba, protože za ty tři hodiny ujdete přibližně pět kilometrů. Zajímavým faktem je, že počet kilometrů až tolik neřešíte, protože jste pohlceni hrou a chcete se dostat co nejdříve k cíli. Musím přiznat, že úkoly byly docela těžké. Pikantní věcí zůstává, že pohodlnější kolegové, kteří se rozhodli zapadnout na svařák do hospody a boty si šetřili, hru také úspěšně dokončili a dokonce s velmi hezkým výsledkem.

A jak to dopadlo s počasím? Teplo rozhodně nebylo, ale nepršelo, ani nesněžilo. Sice jsme pěkně promrzli, ale v duchu soutěživosti to bylo zapomenuto a prominuto. Trochu jsem se bála, aby to bavilo všechny kolegy, ale nakonec to vypadalo tak, že jsme odcházeli se spokojeným a blaženým výrazem v promrzlé tváři, takže výsledek byl ke všeobecné spokojenosti.

Hru vřele doporučuji, i když trochu přívětivější roční období by nebylo na škodu. I tak si ale s trochou zimy dokážeme poradit. Na e-shopu Esprit si můžete pořídit krásně hřejivou péřovou bundičku, k tomu nezapomeňte na šálu, čepici a rukavice a nic už vám nezabrání zachránit svět před šíleným vědcem.