Typologie šéfů, aneb kdy je lepší utéct?

S dobrým šéfem je to podobné jako s vydařeným manželstvím. Dopomůže k němu náhoda, optimální kombinace osobnostních vlastností, a natrefit na něj je vážně zázrak. Zato s těmi problematickými se doslova roztrhl pytel.

Alespoň taková je moje osobní zkušenost. Několik let jsem narážela na excentrické osobnosti, které si můj respekt povětšinou nezískali. Netvrdím, že chyba nebývala i na mé straně, ale pomalu jsem se utvrdila v tom, že lidskost se na pracovišti nenosí. Naopak se cení donašečství a speciální libůstkou je rozbourávání funkčních vazeb. Ale naštěstí jsem se mýlila. Skvělí šéfové opravdu jsou, jen cesta k nim je někdy hodně trnitá. Na jaké můžete narazit?

Úzkostný podpantoflák

Může nosit kalhoty, ale také sukni. Ať pohlaví ženského či mužského, bude to s ním dřina. Rozsype se při sebemenším problému, který nastane. Kritika z vyšších postů ho zdrtí, ale obvykle to slíznete vy, třebaže jste v tom často úplně nevinně. Pořád vás bude nutit něco otrocky předělávat a měnit, protože si není jistý, tápe. Ale hlavně vás absolutně nikdy nepodrží, raději vás odstraní, aby si zachránil vlastní hřbet!

Frustrovaná single šéfka

Její nálady lítají jako na barometru. Když se jí daří, je to super, ale běda, když nastane opak. Single šéfka přenáší svůj osobní život na pracoviště. Vadí jí mladší ženy spokojené ve vztazích, s dětmi. I když vám bude přesvědčivě opakovat, že single život je nejlepší možná volba, stejně budete cítit, jak ji každá další zpráva o těhotenství, svatbě nebo novém vztahu podřízených vnitřně drtí. Pracovně vás sice respektovat může, ale běda jak vám do pracovního nasazení zasáhnou dětské nemoci, rodinné trable, nebo budete chtít uvolnit na besídku ve školce. V takových chvílích u ní podporu nenajdete. Spíše na vás ušije ještě nějakou „pěknou“ podpásovku.

Neukojený testosteronový macho

Je sebestředný, přesvědčený o vlastní dokonalosti. Kdokoliv poleví v tempu, které obvykle nastavil dle otrokářských norem, se zlou se potáže. Je nelítostný, bude vás za všech okolností vnímat jen jako výrobní prostředek a pokud jste žena, pak o to hůř. Protože tenhle „samec“ obvykle doma pevnou rukou nevládne. Takže vás musí o své síle přesvědčit alespoň na pracovišti. Neukojený macho je otravný, nenechá vás vydechnout a s velikou oblibou vám těsně před koncem pracovní doby začne dávat ty nejsložitější pracovní úkoly. Má zkrátka škodolibou radost, že může. A náležitě si to vychutná!

Otrocký puntíčkář

Může být milý, lidský, ale jakmile se netrefíte přesně do tabulkových norem, začne hysterčit. Je to šéf, kterému chybí odvaha riskovat, improvizovat, bez přesných plánů a denního harmonogramu není schopný fungovat. Pravidla a řád jsou pro něj jedinou cestou. A tou musí být i pro vás, jinak se spolu sladíte jen těžko.

Empatický homosexuál

Nekonvenční, ale většinou skvělý. Před ženami nepotřebuje být macho, navíc mu nechybí schopnost vcítit se a ponořit se do problémů druhých. Umí vytvořit laskavé prostředí, kam se budete těšit. Neřeší to, co není vyloženě nutné. Není konfliktní a nefandí ani ženským žabomyším válkám.

Chladnokrevný robot

Nikdy si nezapamatuje vaše jméno, za vašimi zády vás klidně počastuje vulgarismy. Nikdy nepochopí vtip, každý takový pokus vyhodnotí jako osobní útok na vlastní ego. Očekává jen výkon, zajímají ho pouze čísla, a kdyby místo vás druhý den nastoupila cvičená opice, bude mu to jedno. Slabé články neakceptuje! Nerespektuje ale ani právo na osobní život svých podřízených. Klidně vás vydusí ve vlastní šťávě, jen aby z vás vytáhl, co potřebuje. A když vás vyždíme, vymění vás za nový a ještě neopotřebovaný kus. Hravě a bez mrknutí oka.