Trendy barvy podle Pantone

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku, která vyjadřuje aktuální náladu ve společnosti a výrazně ovlivňuje módu i design. Po svěží zelené, magicky fialové a sytě korálové je letošním vítězem klasicky modrá. Kromě této barvy ovšem Pantone sestavuje palety odstínů, které nás budou provázet celý rok. Jaké to aktuálně jsou?

Paletu módních odstínů neurčuje samotný institut, ale přehlídky z Newyorského fashion weeku. Na základě těch jsou pak vybírány tóny, které byly na přehlídkových molech k vidění nejčastěji. Letos je to celkem šestnáct odstínů, které nás podle předních světových návrhářů i odborníků z institutu Pantone budou provázet první polovinou letošního roku.

Výrazné barvy

Číslo jedna je Classic Blue, tedy klasická modrá, která byla k vidění nejčastěji. Ale neméně populární je také barva loňského roku Living Coral, tedy korálová. Mezi vybranými odstíny pro následujících pár měsíců nechybí ani citronově žlutá nebo sytě oranžová, které ovládnou především letošní jaro. Už je pomalu čas, abyste se začala poohlížet po nějaké žluté sukni nebo oranžových šatech!

Mezi další trendy odstíny pro letošní rok patří také tyrkysově modrá, která evokuje průzračné moře na exotické dovolené, provokativní červená, konkrétně odstín Chilli Pepper, nebo nápadně růžový odstín slupky dračího ovoce. Právě těmto třem odstínům je prorokováno, že nás budou provázet po celý letošní rok.

Tlumené tóny

Vedle výrazných barevných tónů samozřejmě figurují i neutrální odstíny, aby si na své přišli i milovníci minimalismu. První polovině letošního roku bude vévodit magická temně modrá, elegantní vanilková, univerzální pastelově šedá a také neokoukaný zelený odstín s příznačným názvem Guacamole.

Samozřejmě vás nenutíme, abyste se od hlavy po paty oblékli do žluté, nebo si předělali celý byt na modrou. Tyto stylové odstíny vám mají posloužit jen jako inspirace. Stačí některé z nich zařadit do šatníku a kombinovat s klasickými barvami, na které jste zvyklí. I drobná změna se totiž počítá!