Sociální média a strach v nás

Poslední dobou jsem měla pocit vnitřního neklidu a nevěděla, odkud pramení. Nějak jsem to nedokázala identifikovat a pak jsem se najednou přistihla, prohlížejíc si Instagram, že se ten pocit objevuje poměrně často právě ve chvíli, když se dívám na fotky všech těch věčně šťastných a usmívajících se kamarádů. Došlo mi, že doba dohnala i mě. Co s námi sociální sítě dělají?

Nutí nás porovnávat

Musíme se přestat porovnávat. Je to těžké, ale jde to. Mám neustále na paměti, že všechny ty fotky jsou jen přehlídkou toho nejlepšího a dost často bohužel i přetvářkou vlastních životů. Každý chce mít svůj život zajímavější a krásnější. Přidat a ubrat filtr, zachytit pouze jeden okamžik z celého dne a umět ho podat tak, aby to vypadalo jako nejlepší den mého života. Připomíná vám to něco?

Stávají se z nás vězni

Zkuste si jen v průběhu dne uvědomit, kolik času brouzdáním po sociálních sítích strávíte. Minuta v metru, pauza na oběd a najednou jsou to hodiny. Stáváme se otrokem Facebooku a Instagramu a ani si to neuvědomujeme. Přestáváme se dívat na krásné věci kolem nás. Místo toho přemýšlíme, co děláme špatně, že náš život nevypadá jako na fotkách druhých…

Zapomínáme na přítomný okamžik

Čím víc kontroluji samu sebe v souvislosti se sociálními sítěmi, tím víc mě děsí situace, kdy sedím s přáteli ve vlaku, jedu na výlet a najednou se přistihnu, že „kontroluji“ životy ostatních. V tu chvíli si vynadám a nutím se vrátit do přítomného okamžiku. Nutím se otevřít oči a ocenit svůj vlastní život.  Pomalu se nadechnu, vydechnu a rozhlédnu se kolem sebe. Štěstí mám přímo před očima a to poslední, co potřebuji revidovat, jsou životy ostatních. 

Pocit samoty

Věděli jste, že sociální sítě zvyšují pocit samoty? Vědci zjistili, že čím častěji používáme sociální sítě, tím více se cítíme osamoceni. Jedním z důvodů je výše zmíněný fakt, že máme potřebu neustále se s někým srovnávat. Ještě větším překvapením je, že pocit porovnávání nám zhoršuje náladu jak v případě závisti, tak i v případě převahy nad někým. Sledujeme pouze nejhezčí okamžiky druhých lidí, a čím víc porovnáváme, tím větší pocit osamění máme.

Nedostatek kvalitního spánku

Sociální sítě jsou tvořeny tak, aby byly lákavé a my se od nich nemohli odtrhnout. Ještě před spaním brouzdáme a sledujeme, co se děje okolo a dost často i ráno je mobil první věc, kterou bereme do ruky. Nejsou to samotné sociální sítě, které nám nedají spát, ale tzv. bluelight, které mobily vyzařují. Tento typ světla máme spojený s denními aktivitami. Takže pokud se díváte ve tmě do mobilu, náš mozek má pocit, že je den a následně je pro něj těžší usnout.