Proč se na podzim horší pleť a jak ji zachránit?

Změna ročního období dává pleti pěkně zabrat. Pupínky se množí, vypadáte unaveně a obličej působí zašedle! Proč se to děje a jak tomu zabránit?

Prvním a hlavním důvodem je nedostatek slunce. Ano, nadměrné opalování a vystavování slunečním paprskům sice způsobuje předčasné stárnutí, ale pokožka ve zdravé míře slunce potřebuje. Dodává pleti vitamin D, který je důležitý (nejen) pro zdravou pokožku, ale propůjčuje nám také krásnou barvu, a díky slunci se na pleti tvoří méně mazu. Tím pádem se neucpávají póry a netvoří se akné.

Abyste si krásnou pleť uchovali celý rok, nejdůležitějším krokem je důkladné čištění. Nejprve odstraňte z celého obličeje make-up, na oblast očí použijte odličovat na oči. Co použijete na odlíčení, je jen na vás. Někdo dává přednost pěnivému gelu a mokrému čištění, někdo upřednostňuje odlíčení vatovými tamponky a odličovacímu mléku. Pokud používáte vatové tamponky, netlačte příliš, ať pokožku nedřete. Použít můžete také k přírodě šetrné froté tamponky, které po použití vyperete.

Po odlíčení použijte odličovací vodu, poté tonikum a nakonec naneste vyživující krém.

Druhým důvodem, proč se pleť horší na podzim, je časté střídání teplot. V místnosti je vytopeno na dvacet pět, venku je pouhých deset, fouká vítr, vzduch je suchý. Pleť reaguje podrážděním, je dehydrovaná, tvoří se šupiny a vrásky. Proto ji chraňte hydratačními přípravky, ať už ve formě séra, nebo krému, a dvakrát týdně si dopřejte pleťovou masku. Hydratujte ji i zevnitř a pijte dostatek vody.

Dalším zrádným důvodem je oblečení. Častým nošením čepic, šál a vysokých límečků se mohou přenášet bakterie, které dráždí pleť a zanášejí jí. Abyste tomu zamezila, oblečení často perte, a to vždy bez aviváže. V zimě si pak rukavicemi nesahejte na obličej, i na nich se drží bakterie.

V neposlední řadě trpí i rty. Pokud o ně začnete pečovat včas a správným způsobem, vyvarujete se popraskaným a vysušeným rtům. S hydratací začněte nejlépe ihned! Účinné jsou především balzámy s obsahem rostlinných olejů, které rty zjemní.

Stejně jako pleť obličeje je na výkyvy teplot náchylná také pokožka rukou. S poklesem vlhkosti se na rukách tvoří šupinky, ekzémy, praskají nehtová lůžka. Ruce jsou vaší vizitkou, proto u sebe noste krém na ruce. Mažte je po každém umytí a jednou týdně dopřejte rukám zábal.