Proč je toulavá krev sexy?

Kočovný život není pro každého, ale nese v sobě velkou míru fascinace. Pro nás, kdo stojíme na straně konformních uživatelů bytů a domů, může být představa harcování se od štace ke štaci vyčerpávající sama o sobě. Ale pro mě tedy jisté kouzlo má…

Až donedávna jsem i já tíhla k určitým názorovým klišé. Jako že se zvířata nemají v cirkusu dobře a že život artistů, klaunů i drezérů je tak trochu navoněná bída. Jenže pak jsem se setkala s Jiřím Berouskem mladším, který v současné době vede cirkus, s nímž objížděli svět už jeho prapředci. To moje úvahy přehodilo úplně na jinou kolej. Nejenže mě usadil svým zdravým selským rozumem, racionálními argumenty a velkou dávkou nadhledu. Fascinoval mě zároveň svojí autentičností. A mezi námi ženami i neskutečným charisma. Vůbec jsem se nedivila herečce Aleně Antalové, že s ním dobrovolně tři roky trávila na cirkusových štacích a na chvíli přerušila hereckou kariéru. Kdyby mi řekl: „Pojď,“ nejspíš bych měla velké dilema. Jenže to se pochopitelně nestalo. Naštěstí!

O dva týdny později jsem prodělala další cirkusovou zkušenost. Vyjela jsem se syny do Cirkusu Humberto, ve kterém jsem nebyla od dětských let. Jelikož ale kluci konečně dorostli do věku, kdy by mohli tříhodinovou show zvládnout, rozhodla jsem se, že je do cirkusového světa konečně zasvětím. V hlavě jsem pořád vězela někdy na počátku devadesátých let, kdy vstupenky do tohoto slavného cirkusu byly v našem městě okamžitě beznadějně vyprodané, ale my to tenkrát ještě stihli. Pamatovala jsem si spoustu světel, skvělé artisty a nádherné kostýmy.

Když jsme ale přijeli do cirkusu s dětmi, navenek sice vypadal stejně, jenže vevnitř byl téměř prázdný. Nějak jsem se s tím chvíli nedokázala vnitřně srovnat, že se dnes už žije jinak. A vážně mi těch cirkusáků bylo trochu líto. Ještě více pak poté, co předvedli dokonalá a dech beroucí artistická čísla, skvělé drezúry se zábavnými estrádními vložkami. Děti se bavily a já koneckonců také. Obzvlášť, když jsem pozorovala svalnaté polonahé artisty, kteří měli těla krásnější, než dokázali vytvořit antičtí sochařští velikáni. Tuším, že pánové se cítili podobně při pohledu na obnažené artistky. Jo, cirkus má své kouzlo a každý si v něm najde to své… Jen móda cirkus rozhodně být nesmí. Takže na jaké jarní styly můžete vsadit právě teď? Zkuste třeba sílu květin. Ta funguje vždycky.