Proč je Řecko nejlepší?

Ti, kdo mě opravdu znají, ví, že jsem opravdu velká milovnice Řecka. Tato láska trvá už od mého dětství, kdy jsem tam jezdila ještě s rodiči. V dospělosti jsem „nakazila“ i svého manžela, který sice úplně nemiluje Řecko, ale asi nenašel žádné velké mínus, takže se pravidelně vydáváme na dovolenou právě sem… Vždy, kdy jsme zvolili jinou destinaci, jsem si to nakonec vyčítala, nikde nebylo tak pěkně, jako v Řecku. Proč to tak ale je?

1) Úplně nejlepší jídlo!

Ještě se mi asi nestalo, že by mi nějaké řecké jídlo nechutnalo – ba naopak. Jejich kuchyně je podle mého názoru jedna z těch nejlepších na světě! Když si vzpomenu na tzatziki (čte se dzadziky) připravené z pravého řeckého jogurtu, sbíhají se mi sliny. Pak moje fantazie zaběhne ke gyrosu, souvlaki a jehněčím kotletkám, a mé představy skončí u musaky. Když to hodně přeženu, jsou to takové řecké lasagne. Tvoří je několik na sebe kladených vrstev – vrstva na plátky nakrájených lilků (někdo dává místo lilku cuketu), pak vrstva mletého jehněčího, na tom bešamelová omáčka, brambory, rajčata a koření, a tak dále dokola, dokud není pekáč plný.

2) Hezké moře, krásné pláže, příjemná atmosféra

Tyto tři body vystihují Řecko úplně dokonale. Nenajdete zde přeplněné pláže jako v Bulharsku nebo na severu Itálie, kde se tlačí člověk na člověku… A celkově ta řecká atmosféra má něco do sebe. Navíc dalším plusem na Řecku je fakt, že si tu každý najde to své. Nachází se zde jak rušná střediska plná barů, restaurací a diskoték, tak i malé malebné vesničky, kde je jen pár taverniček, ve kterých vám servírují místní víno v karafě a při placení nazapomenou přinést jako poděkování nakrájený meloun nebo jejich pálenku.

3) Je to relativně blízko

Jedna z velkých výhod Řecka je jeho vzdálenost z České republiky. Letadlem se na nejbližší ostrov dostanete do dvou hodin. Ano, samozřejmě to nejsou jen ty dvě hodiny v letadle, ale dalších pár hodin na letišti před odletem a čas strávený na cestě z řeckého letiště do cílové destinace. Ale pořád je to blízko v porovnání s cestou autem do Chorvatska, nebo třeba s dovolenou v Thajsku či někde jinde v exotice…

4) Nemusíte využívat cestovku

Klidně si můžete sami koupit letenky, zařídit si ubytování přes internet a vydat se do Řecka. Dá se takto cestovat po celém světě, ale třeba do takového Egypta bych se bála. V Řecku se domluvíte přeci jen jednodušeji, zaplatíte eury, stále se nacházíte na území EU, nikdo vás nebude nepříjemně otravovat, vyžadovat bakšiš, nemusíte se bát, že po konzumaci určitého jídla se může dostavit „faraonova pomsta“…no prostě jak říkám: ŘECKO JE NEJLEPŠÍ!