Proč je dobré občas podlehnout?

Měli bychom mít vyšší ideály, směřovat k ušlechtilým hodnotám, myslet ctnostně a jít příkladem. Pěkné, že… Má to ale háček. Jsme zkrátka pořád jenom lidé. A ti jsou někdy i pěkně hříšné duše.

Osobně zastávám názor, že není od věci občas něco zkazit, šlápnout vedle, pěkně se vymáchat v blátě. Lidská slabost je mi mnohem milejší než pokrytectví a nadřazenost plynoucí z pocitu vlastní dokonalosti. Na svět jsme přišli vybavení schopností vnímat tmu a světlo, rozeznat dobro i zlo, jednat srdcem, ale občas se sžírat nepřejícnosti. Myslím, že i negativní prožitky mají v našich životech nenahraditelné místo a že bychom se jim neměli vždy za každou cenu bránit. Proč je dobré podlehnout třeba těmto následujícím?

1. Marnivosti

Nutí nás ztrácet pomyslnou záklopku, ale i soudnost. Jenže znáte tu občasnou vnitřní horečku, někdy až hraničící s šílenstvím. Ať už jde o nákupy čehokoliv, touhu mít a vlastnit. Najednou chceme víc a víc, je to zábavné, omamné, neodolatelné… Než nás vrátí do přítomnosti kolísavý stav našeho konta nebo kritické pohledy okolí. To nás sice donutí vystřízlivět, ale… Nevím, jak to cítíte vy, za sebe přiznávám, že jsem občas velmi ráda nerozumná.

2. Svodům

Trošku to jde ruku v ruce s marnivostí, možná s menší schopností sebekontroly a sebeovládání. Jenže pořád se hlídat a dělat vše správně, nikdy neuhnout z cesty je přece neskutečně otravné. Přitom jsou i svody, které fatální následky nepřináší. Třeba když si někdy bez výčitek svědomí pochutnáte na hranolkách. Nebo jednou místo poslušné ženy, mámy, přítelkyně podlehnete lákadlům večera a dorazíte domů po několika měsících zase jednou s rozedněním.

3. Špatným rádcům

I když dát na někoho, kdo to s námi nemyslí dobře, žádnou viditelnou výhrou není, přesto je to důležitým poučením. Zkrátka nedá se všem věřit a je třeba být ostražitý. Střežit si své soukromí. Bez znalosti špatných rádců a přetvářky bychom byli nepříjemně obnažení. Proto se hodí počítat s tím, že právě vám někdo může v nestřežené chvilce nohy vážně s velkou chutí podrazit. A jak se říká: důvěřovat, ale také prověřovat.

4. Pitomé náladě

Usmívej se, mysli pozitivně, raduj se z každého okamžiku… Ano, jistě, není třeba otravovat svět naší blbou náladou. Jenže: cokoliv potlačujeme a vědomě se snažíme tlumit, to může v nestřežené chvilce explodovat. Takže občas splínu a momentálnímu rozladění klidně podlehněte. Je to lepší, než pak trpět syndromem hodné holčičky, která se snaží všem zavděčit, ale pak večer probrečí polštář.

5. Povrchnosti

Že chcete novou kabelku, designový doplněk, nové auto, nadčasový kabát, ploché bříško? I když je to možná přízemní, nedůležité a malinko hloupé? A co je na tom? Pokud to nejsou jediné myšlenky, kterými žijete, ale normálně je váš život naplněný a pestrý, klidně si občas sněte o něčem čistě materiálním a povrchním. Anebo si to pořiďte. Kdy jindy, když ne teď, že?

6. Lenosti

Dusí vás výčitky, že zatímco maminka, kamarádka, šéfová či kdokoliv jiný ve vašem okolí minutu neposedí – pracuje, uklízí, stará se o děti, sportuje, vzdělává se, vaří, pracuje na sobě, vy byste se prostě jen natáhla do postele a chvíli nedělala vůbec nic? Že byste jeden víkend klidně strávila jen hříšnou zahálkou? Dopřejte si to! Někdy je přínosnější cítit se odpočatě a relaxovat, než se proměnit v přetaženou motorovou myš, která střídavě propadá hysterickým výlevům sebelítosti. Nic se přece nemá přehánět…