Přírodní životabudiče, které vaše tělo dobijí lépe než kafe

Asi všichni někdy potřebujeme nakopnout a povzbudit, a tak sáhneme po osvědčených prostředcích – kávě, černém čaji nebo energetickém nápoji. Existují ale i zdravější a přírodnější alternativy, které fungují stejně a nezatěžují zdraví.

Zelený čaj

Zelený čaj je známý už víc než pět tisíc let a je oblíbený právě pro svou schopnost zahánět únavu a stimulovat nervovou soustavu. Kofein v čaji se totiž uvolňuje pomaleji než kofein obsažený v kávě, a proto je jeho účinek dlouhodobější a zároveň nezatěžuje srdce. Navíc zelený čaj umí díky obsahu antioxidant zpomalit stárnutí. Navíc pomáhá spalovat tuky a bojovat se stresem.

Acai Berry

Bobulím Acai, plodům z tropické palmy, se pro své účinky také říká „ovoce bohů“. Obsahují široké spektrum vitamínů, minerálů a omega mastných kyselin. Acai podporují mozkovou činnost, což oceníte, když se potřebujete rychle dobít. Tyto bobule jsou jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů vůbec. Dát si je můžete sušené nebo čerstvé, v podobě šťáv či džusů, nebo v létě v podobě nanuka.

Maca

Rostlina maca, které se pro její účinky říká peruánský ženšen, pochází právě z peruánských And. Obsahuje vitamin A, B1, B2, B6, C a E, aminokyseliny, mastné kyseliny i minerály. Pomáhá posilovat organismus a podpořit fyzický výkon i mentální zdraví. Je skvělým pomocníkem při duševní vyčerpanosti, pomáhá bojovat se stresem a úzkostmi. Kořen macy můžete konzumovat syrový, nebo pečený, v prodejnách pak seženete sušený nebo v podobě tablet. Sušený snadno rozmícháte ve vodě, mléku nebo jogurtu.

A jaké životabudiče doporučujete vy?