Překyselení organismu – mýtus, nebo pravda?

Valí se to na nás ze všech stran. Média varují před překyselením organismu, přičítají mu různé naše neduhy a nutí nás kupovat drahé preparáty, zabraňující těmto potížím. Co je na tom ale pravdy? A není to jen tahák na peníze?

Alternativní medicína versus odborní lékaři

Tady nám dochází ke střetu názorů. Zatímco alternativní medicína překyselenost organismu uznává, běžní lékaři varují před zbytečným strachem. Gastroenterologové zastávají názor, že se jedná o jakousi módní záležitost. Mnozí z nás se překyselení organismu bojí, proto kupujeme mnohdy drahé doplňky stravy a držíme speciální diety. Dle odborného hlediska je pravdou, že pro správné fungování našeho těla je určitá míra překyselenosti nutná. V našem organismu totiž neustále probíhají složité chemické reakce, díky kterým je tělo schopné si samo s překyselením poradit. Tím pádem nám doplňky výživy nikterak neublíží, ale ani nepomohou.

Správná kyselost organismu je uváděna v jednotkách pH a za normálních okolností se v těle udržuje v rozmezí 7,33 - 7,45. Pozor, nejedná se o pH moči. Z lakmusového papírku v moči nepoznáme pH v těle. Kyselost organismu se určuje z krevních testů, k jeho zjištění je tedy nutné navštívit praktického lékaře a poradit se s ním.

Pokud budeme pátrat po informacích u alternativní medicíny, zastánci tohoto směru tvrdí, že běžným lékařům souvislost mezi překyselením organismu a špatným zdravotním stavem uniká. Upozorňují na to, že fyziologické choroby pramení právě z tohoto problému. Co prý mezi takové neduhy patří? Můžeme je znát jako cysty, polypy, bradavice apod. Pokud váš organismus trpí překyselením, můžete na sobě údajně pozorovat příznaky únavy, nedostatku energie, bolesti svalů, zad. Ale také trpět podrážděností či průjmy. Jako východisko vidí cvičení, detoxikaci, klystýr nebo třeba koupele v ledové vodě.

Shodne se tedy běžná medicína s alternativním stylem v něčem? Ano, vyváženou stravou a pravidelným cvičením nikdy nic nezkazíte. Překyselení organismu není choroba, jedná se pouze o příznak. Mezi nejvýznamnější příčiny překyselení patří selhání ledvin, cukrovka, nebo dlouhodobé hladovění... Zachovejme tedy hlavně zdravý rozum.