Potápěčským kurzem do nového světa

Na konci září letíme do Indonésie, a proto jsme se rozhodli udělat si potápěčský kurz. Léto všeobecně svádí k vodním radovánkám, tak proč nestrávit čas ve vodě za nějakým účelem. I přes mé mírné obavy jsme kurz zahájili. Musím tedy říci, že snadné to není, ale neskutečně se těším, až se ponoříme v opravdovém moři.

Na co se připravit?

Ze zcela laického pohledu mám pocit, že nejdůležitějším faktorem je se nijak nestresovat a zachovat chladnou hlavu. Vše ostatní se dá řešit. Na začátku proběhne pár úvodních slov, pár opravdu základních pokynů, a pak hned hurá do bazénu. Nasoukáte se do neoprenu, seznámí vás s výstrojí, jak a co kam namontovat a ani se nestačíte rozkoukat a už skáčete do vody. Samotná výstroj je dost těžká, na to se připravte, ale v bazénu začne působit vztlaková síla, takže ke dnu rozhodně nepůjdete. Moje druhá největší obava samozřejmě byla, že nebudu moci dýchat. Pravda je taková, že první nadechnutí s automatikou v ústech bylo dost nedůvěřivé, ale takřka okamžitě si zvyknete. Stejně nemáte jinou šanci.

Instruktor vás celou dobu pozoruje, zadává úkoly a snaží se vám pomoci. Všechno, co vás učí, je naprosto vzrušující. Od vylévání vody z masky pod vodou pomocí vydechnutí nosem do masky, až po vyrovnávání se s tlakem. Docela zábava je pak najít to správné vyrovnání, kdy ani nestoupáte k hladině, ani neklesáte dolů.

Po pěti hodinách v bazénu následují čtyři ponory v otevřené vodě, a to je celé. Pak už máte základní licenci potápění na otevřené vodě a nic vám nebrání si dovednosti rozšiřovat a prohlubovat, nebo se sbalit, vybrat si destinaci a vydat se za dobrodružstvím pod vodu.

Jaké jsou benefity potápění?

Dovolená na pláži dostane zcela nový rozměr

Díky potápění se dostanete na místa, kam se nikdo jiný nemůže bez potápěčské výstroje dostat. Ačkoliv tomu coby potápěč začátečník nevěřím, ostřílení potápěči mě ujišťují v tom, že potápění vám dodá neskutečný klid mysli. Pohybujete se ve všech směrech bez omezení gravitace, a nikde jinde než ve vzduchu nejste schopni podobný pocit zažít.  

Objevíte zcela nový svět

Jakmile jednou s potápěním začnete, budete chtít vidět stále víc. Vytvoříte si seznam vysněných míst, kam byste se rádi jeli potápět a i cestování získá nový rozměr. Faktem je, že oceány pokrývají 71 % planety, takže budete mít přístup k 2/3 světa, do kterého se drtivá většina lidí bojí vstoupit.

Rozmanitost pod mořem

Korálové útesy ukrývají neskutečně krásné ekosystémy, které jsou natolik rozmanité, že se nazývají deštným pralesem moře. Můžete se jít podívat do akvária na ryby, ale pocit, kdy vidíte ryby a jiné živočichy v jejich přirozeném prostředí, je s ničím neporovnatelný.