Pět věcí, které spolehlivě dobijí baterky

Jsou dny, které nejsou vyloženě špatné, ale přesto mají podtón smutku, melancholie, blbé nálady. Co pomůže, abychom se podobným stavům nepoddaly, aniž bychom musely sáhnout po berličce v podobě moderní farmakologie?

Nedávno jsem se ponořila do nepříjemných emocí, když jsem se dozvěděla o skoro vrstevnici, která definitivně prohrála svůj dlouholetý boj se zákeřnou nemocí. Byla to strašná zpráva a cítila jsem v tu chvíli dokonce vztek. Protože navzdory nelehkému osudu byla právě tato žena neutuchajícím zdrojem hřejivé a pozitivní nálady. Nikdy si nestěžovala, nikoho neobviňovala, úsměv byl pro ni samozřejmostí. Cítila jsem obrovskou tíseň z toho, že tyto zásahy osudu nechápu. Protože naproti tomu znám spoustu lidí, kteří přešlapují na místě, vztekají se a nadávají od rána do večera, nebojují za nic a neví, kam svůj život posunout, ale v očích jich samých je to vždycky jen chyba těch druhých. A takovéto lidi rány osudu většinou nepotkávají. Bylo mi z té nespravedlnosti smutno.

Pak jsem ale druhý den dostala nutkání vydat se na nákupy. Oblečení moji touhu po povrchním odreagování nesplnilo. Za výlohou knihkupectví jsem ale našla to, po čem moje srdce podvědomě toužilo. Nový díl z napínavé série od francouzského spisovatele Bernarda Miniera. Těším se jako malá holka, až knížku otevřu a ponořím se do ní. Ale dnes mám čtení s podmínkou, že nejprve dotáhnu všechny resty a za odměnu skočím střemhlav do dech beroucího děje. Knížka je totiž první z dokonalých ventilů, které odvedou mysl do mnohem příjemnější polohy.

Slunce

Nevím, jestli je to tím, že jsem zrozenec léta, ale slunce je pro mě další ze seznamu vysoce prospěšných návykových látek. Kdykoliv zasvítí, moje nálada letí nahoru stejně jako rtuť teploměru. Ve slunečních paprscích všechno plyne snáz, naděje se rozlévá všude kolem nás.

Sport

Aktivní pohyb funguje spolehlivě nejen na formování atraktivních tělesných křivek, ale rovněž na utlumení vnitřní tenze. Já osobně zbožňuji plavání, teď ještě o to více, protože jsem absolvovala několik lekcí s trenérem, který mě konečně naučil při plavání správně dýchat. Když nořím sebe i obličej do vody, cítím, že problémy odplouvají s každým šplouchnutím, fyzickou únavu střídá psychická lehkost a já pokaždé odcházím s výrazem šťastného blázna.

Přátelé

Sdílená starost je stoprocentně starostí poloviční, alespoň v pojetí nás žen. Vypovídat se kamarádce je nad sezení u osvědčeného psychiatra. I když i to má svoji váhu, pokud je nejhůř. Ve společnosti dobrých přátel se ale každopádně budete cítit mnohem přirozeněji!

Hudba

Také jedním z divů, které mě nepřestávají fascinovat. Co s námi dokáže byť i krátká kombinace tónů. Jak lehce nás vystřelí směrem k parketu, jak snadno zaplní oči slzami.

Cokoliv nového

Sem tam není na škodu vytáhnout platební kartu a pořádně ji vyvětrat. Další den ozvláštněný novým trendy kouskem, v kterém se cítíte dobře, je také stoprocentně lepší. Navíc je čas skoncovat se zimou a dopřát i šatníku menší regeneraci. Třeba v Espritu… J