Organizace času s pomocí bullet journalu

V poslední době jsem ve svém životě řešila problém, jak si efektivně organizovat svůj čas a obecně svůj život. Psala jsem nespočet seznamů a poznámek, plánovala si čas do vyzdobených diářů i do mobilu a nakonec jsem se v té spoustě neorganizované organizace ztrácela. Pokus o utřídění mých záležitostí se proměnil v ještě větší chaos.

Jednou jsem ale při hledání na internetu narazila na metodu bullet journal a po přečtení jeho charakteristiky jsem věděla, že to bude to správné pro mě a hned jsem pro něj běžela do knihkupectví.

Bullet journal je analogová metoda organizování času a všech záležitostí, ve kterých si potřebujete udělat pořádek. Jde o zápisník, který si navrhnete podle základních pravidel, ale samozřejmě si ho můžete dále přizpůsobovat podle svých potřeb a kreativity.

Co budete potřebovat, pokud chcete začít s bullet journalem?

1. Zápisník (libovolného formátu, nejčastěji se používá tečkovaný). Oficiální autor metody bullet journal dokonce letos vydal knihu i originální Bullet Journal zápisník, který si můžete koupit. Ale úplně stačí obyčejný zápisník s dostatečným počtem stran.

2. Psací potřeby. Ppro minimalisty, jako jsem já, se hodí třeba tenký černý centropen. Těm, kteří rádi kreslí, tvoří a vybarvují přijde vhod třeba kaligrafická sada, pastelky, gelová pera apod… Najděte si na internetu inspirace od ostatních tvůrců bullet journalu. Budete překvapeni, jaké množství rozličných designů lidé tvoří.

Jak začít?

Než začnete s organizací svého zápisníku, napište si třeba na desky jeho tzv. klíč. Je to souhrn značení v zápisníku a jeho význam. Sama se řídím klíčem, který vytvořil autor této metody:

  1. "." puntík je značka pro úkol
  2. "x" křížek je značka pro splněný úkol
  3. ">" přesunutý úkol (úkol přesunutý dopředu – dopředu v zápisníku, třeba na další měsíc – proto šipka doprava)
  4. "<" naplánovaný úkol (úkol mimo aktuální měsíc, posouvá se dozadu – dozadu v zápisníku, kde se nachází tzv. výhled – proto šipka doleva)
  5. "-" dílčí úkoly a různé poznámky
  6. "o" události
  7. "___" přeškrtnutý úkol nebo událost znamená zrušeno
  8. "*" hvězdička značí prioritu
  9. "!" vykřičník znamená různé vaše inspirující poznatky, které si chcete rychle někam zapsat a později se k nim třeba vrátit (mně osobně se vykřičník nelíbil a nahradila jsem ho srdíčkem)

Toto je takový základní klíč k vašemu zápisníku, ale samozřejmě si ho můžete personalizovat podle sebe.

Struktura zápisníku:

1.Na začátku každého bullet journalu by měl být přehledný rejstřík. Pište si, na jaké straně najdete jaký měsíc, kde najdete seznam svých cílů pro aktuální rok, nebo kde najdete třeba seznam knih, které si chcete přečíst.

2. Po rejstříku následuje tzv. výhled. Nejlepší je vyhradit si na něj dvě dvoustránky, které fixem rozdělíte na třetiny. Vznikne tak dvanáct polí, každý pro jeden měsíc. Do každého pole si zapište důležité události, jako jsou narozeniny, oslavy, uzávěrky v práci či ve škole, prázdniny, dovolené…

3. Dále následuje měsíční přehled. Já si například nahoru na stránku napíšu předmětný měsíc a pod něj do sloupce data a dny:

ČERVENEC

1. po

2. út

3. st

atd...

Vedle si poznamenejte vše, o čem víte, že se k aktuálnímu měsíci vztahuje, a nezapomeňte vždy záznam označit příslušným znakem z vašeho klíče. Může se to zdát složité, ale rychle si na tento systém zvyknete a brzy zjistíte, jak efektivní a přehledný systém to je.

4. Další částí už je denní přehled, kdy si zapisujete podle klíče denní úkoly, události, poznámky.

Vracejte se ke svému dennímu přehledu každý večer a zhodnoťte, jak se vám aktuální den vydařil. Odškrtněte si hotové úkoly, případně přesuňte nebo vyřaďte nesplněné. Tentýž večer nebo následující ráno si vytvořte denní přehled na další den. Mně to vždy zabere kolem pěti minut denně.

5. Vlastní kolekce – variabilní část zápisníku, kde si organizujete vše, co je pro váš život podstatné. Můžete si na jednu stánku vytvořit kolekci „Shopping list podzim 2019“ nebo třeba „Oblíbené citáty“ – témata jsou jen na vás. Nezapomeňte si čísla stránek označit do vašeho rejstříku.

Toto je ve zkratce základní info o metodě bullet journal, která hraje momentálně v mém životě důležitou roli. Vše má svůj řád a cítím se organizovanější. Znáte ten pocit, který se dostaví, když si doma perfektně uklidíte? Stejný pocit mám, když mám uklizeno v životě.