Noc mezi oblaky

Ještě před rokem, sedíc v restauraci na Ještědu, jsem snila o tom, jak by bylo krásné mezi těmi oblaky strávit noc. Rok a kousek poté se mi tento sen opravdu vyplnil.

Něco málo k historii

Vysílač Ještěd je dnes snad tou nejznámější dominantou Libereckého kraje. Do dějin české architektury se zapsal především svým originálním designem. Autor stavby Karel Hubáček získal za své dílo prestižní ocenění – Perretovu cenu UIA. Stavba byla postavena ve tvaru hyperboloidu s kruhovým půdorysem, vysoká 100 metrů. Základní kámen byl položen roku 1966. Unikátní je vysílač v tom, že se na něm můžete i ubytovat. V roce 1998 byl hotel prohlášen kulturní památkou, v roce 2000 se stal stavbou století v české architektuře a od roku 2007 je přidán na seznam UNESCO.

Jak se na Ještěd dostat

V podstatě máte na výběr ze tří možností.

Nejjednodušší, ale fyzicky nejnáročnější, je vyrazit po svých. Dojedete do Liberce a vydáte se vzhůru k vysílači, který je na vrcholu Ještědsko – kozákovského hřbetu ve výšce 1012 metrů nad mořem. Jít po značkách není problém, i v této oblasti za sebou Klub českých turistů zanechal vynikající práci.

Pokud neholdujete horským túrám a raději se chcete nechat vyvézt, zvolte lanovku. Z nádraží se svezte tramvají na zastávku v Horním Hanychově. Tam se nachází stanice lanové dráhy. Z kabiny vystoupíte až na vrcholu hory a za příplatek si můžete naložit i své kolo. Cesta trvá jen 4 minuty a celou dobu se kocháte pohledem na nádhernou přírodu Ještědských hřbetů.

Naprosto bez práce to máte po čtyřech kolech. K vysílači vede asfaltka, zaparkujete buď kousek pod Ještědem a zbytek vyjdete, nebo dojedete přímo před vysílač na parkoviště k hotelu.

Noc mezi oblaky

Strávit noc na Ještědu je zážitek sám o sobě a vybrat si můžete mezi různými typy pokojů. Cenově nejvýhodnější variantou jsou pokoje Economy, ale musíte počítat se společným sociálním zařízením na chodbě. My se rozhodli pro finančně náročnější variantu, ale rozhodně jsme nelitovali. Dražší pokoje jsou rozděleny na typ Retro nebo Comfort. Vzhledem k vytíženosti a obsazenosti hotelu jsme byli rádi, že na nás pokoj zbyl a na jednu noc jsme se ocitli v pokoji Comfort. Pokoj byl nádherně renovovaný a ta atmosféra je nepopsatelná. Ocitnete se opravdu mezi oblaky, v útulném a krásně vyhřátém pokoji, ze kterého se nemůžete nabažit dech beroucího pohledu na krásu českých hor. Vše je laděno do dojmu původní architektury.

Romantická večeře při svíčkách v místní restauraci pouze dokresluje celkové kouzlo Ještědu a co víc si přát, než se ráno probudit do sluncem zalitého pokoje?