Není to brzy! Vánoční komedie, které musíte vidět

A je to zase tady. Vánoce, Vánoce… pomalu a plíživě přicházejí. V obchodech čím dál tím častěji narážíme na ozdoby a různé dekorace se stromky, cukrovím i „sobíky“. První šok jsem zažila už v září, kdy v televizi dávali Grinche a Sám doma. To jsem se zamyslela nad tím, kolikátého vlastně je a za jak dlouho začnou moje nejoblíbenější svátky v roce. A začala se těšit. Na atmosféru, na přípravy a… na vánoční filmy. Trochu s předstihem vám nabízím tipy na mé nejoblíbenější. Hlídejte si program, ať je pak neprošvihnete.

Přiznám se, že patřím mezi ty, kteří mohou na vánoční filmy koukat, ať je Štědrý den, nebo polovina srpna. Viděla jsem jich určitě desítky, možná i stovky. A jsou mezi nimi i takové, které prostě nesmíme nikdy prošvihnout. Každý rok! Tady máte pět mých zaručených „amerických“ tipů. ☺

1. Vánoční prázdniny

U nás vánoční film č. 1. Ano, není to žádná česká pohádka, ale americká komedie. To by sice už mohlo odradit řadu z vás, ale když tento snímek respektuje i moje máma (a to je co říci, protože patří mezi milovníky Hotelu Modrá hvězda a Majora Zemana), tak se bude určitě líbit i vám.

Celé se to točí kolem jedné americké rodiny Griswoldových, která se snaží, aby jejich svátky byly ty nejlepší. Samozřejmě mají obrovský dům, chtějí si pořídit neskutečně velký vánoční stromeček, dorazí všichni příbuzní, které mají a do toho řeší jeden malér za druhým… Jak ale píší někteří fanoušci, dejte si pozor, na kterou verzi filmu roku 1989 koukáte. Nejlepší je ta s tím prvním českým dabingem z 90tých let.

2. Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

Jedna z klasik, řekla bych. A myslím, že zde nemusím ani příběh nějak představovat, protože ho znají všichni. Malý chlapec během cesty na rodinnou dovolenou do Miami nasedne do špatného letadla a namíří si to do předvánočního New Yorku, který je plný kouzelné atmosféry. Nechybí záběry na stromeček před Rockefellerovým centrem, nebo třeba zasněžený Central Park.

A přidám jednu zajímavost: Film končí tím, že rodiče Kevina (hlavního hrdiny) zjistí, kolik jejich syn v hotelu, kde se ubytoval, utratil. Účet je na 967,43 amerických dolarů. Což podle přepočtu tehdejšího kurzu bylo „jen“ 27 336 Kč. Otec chlapce z částky šílí. Třeba v roce 2014 ale stála jedna noc v Edvardovském apartmá Hotelu Plaza v New Yorku 33 tisíc korun.

3. Vánoce naruby

Můj další oblíbený film. Filmoví fanoušci na serveru csfd.cz mu dali pouhých 53 procent, což si myslím, že je nespravedlivě málo. Příběh? Jediná dcera hlavních představitelů se rozhodne odstěhovat do ciziny a nebude doma ani na Vánoce. Rodiče (Tim Allen a Jamie Lee Curtis) se proto rozhodnou neslavit svátky a vyrazit místo toho na plavbu lodí někam do Karibiku. Sousedé to nemohou pochopit a snaží se je přemluvit, aby bojkot Vánoc zrušili. Dcera ale na Štědrý den volá s tím, že se vrací na svátky domů… Manželé tak mají pouhých 12 hodin, aby dokázali dohnat předvánoční přípravy…

4. Čtvery Vánoce

Na čtvrtém místě prostě musí být Čtvery Vánoce. Znáte je? Děj má podobnou linku jako spousta jiných amerických vánočních filmů. Vše je v pořádku, pak přijdou svátky, něco se hodně pokazí a začne se to řešit. ☺ Takže zde je to takto: Vince Vaughn a Reese Witherspoon se nechtěně ocitnou na svátky doma u svých rodin. Jenže oba dva mají rozvedené rodiče a musí během Vánoc navštívit všechny „čtyři“ rodiny, které jsou navíc úplně jiné…

5. Láska nebeská

O pátém místě jsem se nemohla dlouhou dobu rozhodnout. Váhala jsem mezi trilogií Santa Claus s úžasným Timem Allenem v hlavní roli, filmem Přežít Vánoce, která stojí na Benu Affleckovi a na seznamu jsem měla taky trošku „odvážnější“ snímek Santa je úchyl. Nakonec jsem se rozhodla pro starou dobrou klasiku, kterou jsem viděla asi stokrát a stokrát ji ještě vidět chci! Láska nebeská.

Tohle není prvoplánový vánoční film, jako jsou ty výše zmiňované, ale když se rozezní „All I Want For Christmas Is You“, vždycky mi naběhne husí kůže… ☺

Jaké jsou vaše oblíbené vánoční filmy? :-)