Nahradit kravské mléko tím rostlinným?

Patřím mezi opravdu velké milovníky kafe. Bez něj nedám ani ránu. Ještě před pár týdny jsem si nedovedla představit kafe bez mléka. Ale je kravské mléko to, co bychom měli bez obav konzumovat?

Den bez kafe je pro mě nepředstavitelný. Tedy, abych to uvedla na pravou míru, den bez kafe s mlékem. Cappuccino, café latté, ale klidně i rozpustná káva zalitá velkou porcí mléka. V lepší dny vypiju tak 3 kávy, v horší i 5. Mléko ale samozřejmě konzumuju i v jiných podobách – v jogurtech, ke snídani s müsli… Nedávno jsem začala pozorovat zhoršení pleti. Po tom, co jsem zkoušela vyřadit různé potraviny, zjistila jsem, že se mi pleť horší právě po kravském mléku. A proto jsem se rozhodla tento produkt vypustit ze života.

Podle různých odborných článků totiž ne každé lidské tělo dokáže dobře zpracovat bílkovinu z kravského mléka a obecně mléčné produkty… Úplně prvním impulzem, abych o tom začala přemýšlet, byl ale můj syn. Právě u něj jsme zjistili intoleranci na nezpracované kravské mléko. Stačilo, aby si dal ve školce „kakajíčko“ a pozvracel se po pár hodinách… Stejně tak, když jsem mu rozředila hustou omáčku mlékem bez převaření, šlo to ven. Je zvláštní, že sýry a jogurty zvládá, ale když se k tomu přidá „tepelně nezpracované“ mléko, tak to dělá neplechu…

Vyrazila jsem proto do krámu a koupila na zkoušku sójové mléko. Řekla jsem si, že právě tento výrobek dost často nabízejí v různých kavárnách jako alternativu k tomu kravskému. No, abych pravdu řekla, milovník sójového mléka ze mě tedy není.

Při dalším zkoušení jsem sáhla po mandlovém a ovesném… Musím říci, že druhé zmiňované už má svoje místo v naší lednici a právě jím si každý de teď dolévám kafe! A z něj nově také děláme synovi kakao. Navíc jsem si díky němu odvykla sladit, protože samo o sobě už má tak výraznou chuť, že mi to stačí…

Šok s mojí pletí

Hlavním důvodem, jak už jsem na začátku zmínila, proč jsem se rozhodla omezit příjem nezpracovaného kravského mléka, byla moje pleť. Už roky si připadám jako puberťák, který bojuje s akné a zkouší nové a nové produkty. A právě kravské mléko má podle různých studií vliv i na akné, které zhoršuje. Titulky typu – zkuste to týden a už třetí den pocítíte změnu – mě nakonec vyhecovaly.

Jaký byl tedy výsledek? Pleť se mi opravdu zlepšila, pupínky se zmenšily a ty, které to úplně „nevzdaly“, se alespoň zmenšily, nejsou bolestivé a zanícené. Akné jako takového jsem se nezbavila, ale rozhodně jsem ho dokázala lehce zkrotit, pokud se to tak dá nazvat.

Není to mléko!

Ještě bych na závěr chtěla zmínit, že pokud vám kravské mléko nedělá problémy, nevyřazujte ho ze svého života úplně – a dětem ho neberte už vůbec! Jak nám i sama dětská doktorka potvrdila na kontrole, ovesné mléko není mléko a nemá tedy v sobě ty důležité látky. Tím, že si ale rostlinné – třeba to ovesné, přidáte do svého jídelníčku, uděláte jen dobře! Ovesné vločky, ze kterých se tento nápoj vytváří, jsou totiž nejen protizánětlivé, ale také považované za dokonale zdravou surovinu, která je perfektním zdrojem energie a živin!