Mušle, džíny, baleríny

Ája se ke mně přihnala a hned spustila: „Máš zapnutej net? Rychle, rychle, tohle musí klapnout!“ Tlačila mě vpřed ráznými kroky v rudých lodičkách na vysokém kramfleku. Z předsíně mě dostala až k počítači na kuchyňském stole. Uhladila si hebké šaty a ležérně se usadila u monitoru. Ostrými nehtíky naťukala něco rychle na klávesnici a pak už to lítalo.

„Koukej, koukej, no, co jsem říkala. Jdeme do toho. Letenky do Nice, rozumíš, Nice, jako ve Francii, za 1500 ká čé včetně všeho. To jedem, to je jasný,“ řinulo se jí z úst a měla v očích podivně vzrušené jiskřičky. Nakonec z ní vypadlo, že jí někdo dal tip. Právě se prodávají letenky na francouzskou riviéru za 1500 Kč a ona tam prostě chce jet. Nevím proč, ale chce tam jet se mnou. Tak jsme chvíli klikaly a tradá, za pár minut jsme ty letenky měly. A pak už jsem prostě letět musela.

Protože, jak říká Ája: „Kdo nezažil Azurové pobřeží, jako by nebyl.“

Já jsem samozřejmě být chtěla, tak jsem se pomalu začala pakovat. Na letišti jsme se sešly dvě hodiny před odletem. Já táhla kufr na kolečkách, na sobě ošoupaný džíny, tričko s výstřihem a baleríny. Áju jsem nemohla najít. Ona si ale našla mě.

„Hmm,“ sjela mě pohledem a ten nevěstil nic dobrého. Asi jsem to s těmi džíny nějak zvorala. Ája na sobě totiž měla úzké bílé šaty s černými lemy, boty podpatku a klobouk. Vypadala, jako když se vrací z dostihů v Ascotu. „Máš v tom kufru i něco jinýho?“ zeptala se mě opatrně, ale ústa se jí v očekávání stáhla do přísné linky. „Jasně, neboj, nebudu ti dělat ostudu,“ dušovala jsem se a v hlavě mi projel seznam: šortky, džínové šortky, džíny, bílá sukně, květované triko, pár tílek, dvoje tenisky a ještě jedny baleríny. Ája se picne.

Teď se ale spokojeně usmála a kráčela (samozřejmě pár kroků přede mnou) k odbavovací přepážce. Vypadala jsem, že mylady táhnu její kufry a budu se jí na jejím letním bytě starat o úklid. „Do háje,“ procedila jsem naštvaně. Riviéra je nádherná. Moře průzračné, lidé usměvaví, starobylé uličky plné malých obchůdků, okna s dřevěnými okenicemi, slunce, slunce a všude slunce. Nemohly jsme si nechat ujít ani místní speciality, a tak jsme ochutnaly i zdejší lahůdku – mušle. Les moules (Ája tedy aspoň říkala, že les moules jsou mušle a taky si je tak objednávala v restauraci. Navíc pořád říkala Merci, merci a smála se. Já neříkala nic.)

Tady nabízí luxusní restaurace, zapadlé hospůdky pro domácí štamgasty i turistické podniky s menu v angličtině a ruštině. Když přede mě postavili kastrol s horkými, právě uvařenými mušlemi na víně a provensálském koření, vzala jsem vidličku a začala v hrnci šťourat. Ája se pohrdavě usmála, učísla si černočernou loknu, která jí spadla do čisté opálené tváře a povídá (pěkně potichu, samozřejmě, aby nikdo nepoznal, že jsme Češky): „Hele, ty tvoje pitomý baleríny i džíny, který nosíš snad i místo pyžama, ti prominu, ale že jíš mušle jak buran, to mě teda vážně štve. Musíš takhle.“

Ája se ušklíbla, poposedla si a svoje dokonale hebké ruce s čerstvým nánosem drahého laku zanořila do hrnce s mušlemi. Otevřela černou skořápku, přiložila ji k ústům a mušli z ní vysrkla. Zírala jsem na ni a říkala si, jestli je vůbec možné, aby Ája u něčeho vypadala blbě. I když srkala toho slizkého mlže, připadala mi sexy. A nejen mě. Skupina pěti pohledných mužů u vedlejšího stolu si musela poručit extra porci ledu, aby se trochu zklidnila. Pustila jsem se do svých mušlí. Za chvíli jsem si už připadala jako profík. Hbitě jsem je louskala a baštila je s jemnou bílou bagetou, kterou jsem máčela do sosíku z mušlí. Mňam. Pak jsem ale narazila na nedobytnou, zcela zavřenou mušli. Pokusila jsem se ji otevřít násilím, zapojila jsem i vidličku, ale pak jsem to vzdala.

„Prosím tě, dej to sem,“ zakroutila hlavou Ája a sebrala tu zavřenou mušli. Poprala se s ní nožíkem a pak ji vítězoslavně vysála. Od vedlejšího stolu se ale ozývalo nesouhlasné No, no, no! Ti chlapíci, dokonce vstávali a rozčileně rozhazovali rukama, ukazovali na Áju a bezradně kroutili hlavou. Ája si myslela, že se mladíci obdivují její šikovnosti, tak jim s klidem předvedla, že rozlouskne i ty další dvě zavřené mušle ze svého hrnce. Jeden ze sympatických mužů dokonce zděšeně vyskočil a snažil se Áje v konzumaci mušle zabránit, ona se ale nedala a pochoutku rychle slupla. Mladíci pak ještě chvíli něco rozčileně drmolili, když jim ale Ája dovolila přisednout si a napít se s námi (s ní) vína, zklidnili se.

Zato Ája měla pak pekelnou noc, zvracela, lomcovala s ní zimnice, třeštila jí hlava, zase zvracela. Ráno mi řekla, ať se projdu po Nice sama. Zašla jsem ale jen do blízké lékárny. Snažila jsem se mluvit anglicky a docela jsme si s mladou lékárnicí rozuměly. Řekla jsem jí, že kamarádce je špatně z mušlí, a ta hned věděla. „Ájo, hele, ta paní v lékárně mi řekla, že ty zavřený mušle se nesmí jíst. Prý jsou zkažený,“ hlaholila jsem už ve dveřích. Zcela zelená Ája si ode mě vyčerpaně vzala léky proti zvracení a opovržlivě hlesla: „Blbost.“ Pak se pozvracela ještě třikrát. Z Nice už jsme nic neviděly, večer nám odlétalo letadlo. Tentokrát bylo Áje srdečně jedno, co mám na sobě, celou cestu mě nutila, abych jí přidržovala blicí pytlík. Mušle už si pak nikdy nedala.

Komentáře

Furniture

هل انتابتك الحيرة وانت تبحث عن شركة لنقل الاثاث وتساءلت عن كيفية نقل اثاث المنزل؟ عن كفية تخلصك من عبء نقل الاثاث؟ وفكرت هل يمكنني نقل الاثاث في وقت قصير مع مراعاة ان يتم هذا دون اصابتة بكسر او خدش؟ تكمن حلول هذة الاسئلة لدى شركة بسمة الامجاد بالدمام خدمات منزلية بالرياض
تعتبر عملية نقل الاثاث من الامور التي تؤرق الكثيرين لكن مع شركة بسمة الامجاد بالدمام فهذا أمر في غاية السهولة واليسر لان الشركة تتميز بانها امهر شركة نقل اثاث بالدمام والمملكة العربية السعودية
شركة نقل اثاث بالدمام
شركة نقل عفش بالقصيم
تمتاز الشركة بأنها تستخدم الوسائل والتقنيات الحديثةكما أنها تضم الشركة افضل اسطول شاحنات مزود باقوى الامكانيات لحماية الاثاث
شركة نقل عفش بالرياض
شركة نقل اثاث بالرياض
بالاضافة الي هذا فأنها تضم الشركة امهر فريق عمل متكامل مدرب ومجهز بافضل الاساليب لفك ونقل قطع الاثاثكما أنها تعتمد على خبراء متخصصين لوضع الخطط الصحيحة في فك وتغليف ونقل الاثاث او العفش وفي هذا تستخدم المعدات المتطورة والادوات الجيدة لاتمام عملية نقل الاثاث بكل أمان كما تستخدم اجود المواد لتغليف قطع الاثاث والعفش وحمايتة من الصدماتكما ان الشركة تشتري الاثاث المستعمل لذا فاذا كنت تبحث عن من يشتري اثاثك المستعمل فليس أمامك سوي شركة بسمة الامجاد بالدمام 0554713207
شركة بيع اثاث بمكة
شراء اثاث مستعمل بجدة
شراء اثاث مستعمل بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض

****************************