Můj letošní strašák jménem NEŠTOVICE!

Minulý rok začal můj syn chodit do školky. Stal se zázrak a vzali ho jako 2,5 letého do státní a já byla ráda, že si začne pomalu zvykat na „školkovou“ docházku a já budu mít po několika letech strávených doma chvilku času. Času na to uklidit, zajít si ke kadeřníkovi, udělat něco do práce a nehonit práci, když syn v noci spí. Pokud máte už děti ve školce, jistě víte, jak to dopadlo. Byl více doma než ve školce! Samá nemoc! Prošli jsme si x nachlazeními, febrilními křečemi a teď přišla další zkouška – neštovice!

Sice je ještě nemá, tedy spíš se neprojevily, ale čekám to každým dnem. Musím říci, že je to úplně nejhorší načasování, jaké mohlo být. Jsou prázdniny, teploty se často pohybují přes třicet a představa, že máme být x týdnů zavření doma? Už jen z toho popisování je mi špatně.

Celé to začalo nevinně, nápisem ve školce, že se objevily neštovice. Myslela jsem si, že to bude dobrý, že to dítě, co to má, tak je už doma a nikoho nestačilo nakazit – HMMM. TO JSEM BYLA ALE NAIVNÍ! Samotný virus je totiž v tělíčku daleko dříve, než se objeví ty pupínky a teď přijde to nejhorší. Inkubační doba planých neštovic je i tři týdny a k přenosu vzduchem dochází den až dva před nástupem pupínků.

Takže to klidně mohl chytit od ostatních dětí, které postupně odpadávaly! Navíc před 2,5 týdny dostala neštovice Tadeáškova „nejlepší“ kamarádka, která je zároveň i dcera sousedů… Ta už má to nejhorší za sebou a čeká, až se zahojí poslední stroupky, ale KDO TO JEŠTĚ NEDOSTAL, JE JEJÍ BRÁŠKA! Takže suma sumárum, čekám, kdy se neštovice objeví i u nás doma! A nás to ve všem ovlivňuje, omezení styku s dětmi, strach z teplot kvůli prodělaným febrilním křečím atd.

Při první vlně neštovic jsem si zjišťovala, jak je to u dospělých. Když si jimi jednou projdete, máte pravděpodobně doživotní ochranu. Jenže jak jsem začala pátrat, tak jsem se dostala do fáze, že vlastně ani moje obvodní lékařka, ani dětská, která ještě pracuje, neví, zda jsem tuto nemoc měla!

Bála jsem se toho dost, proto jsem si zaplatila krevní test, aby v laboratoři zjistili, zda mám v těle protilátky, které jsem mohla získat pouze tím, že jsem někdy musela s tímto virem bojovat. Nechci vás napínat – dopadlo to dobře, měla jsem je. A pokud jste ve stejné situaci, doporučuji zaplatit těch několik stovek (záleží na laboratoři, každá má jiný ceník) a být si pak jisti a případně se nechat naočkovat. Stejnou procedurou si prošla i moje máma, aby ji pak případné hlídání neohrozilo.

Na druhou stranu si říkám, že je lepší, když malý prodělá neštovice takto malý, než aby je chytil, až bude jednou chodit do školy. Tak uvidíme.

Jak poznat neštovice?

Projevují se zvýšenou teplotou, únavou a následně pak také vyrážkou. Ta se „vysévá“ ve vlnách až 6 dnů. Tato vyrážka se postupně mění v pupínky a nakonec i stroupky, které se nesmí strhávat, protože pak se dělají jizvičky. Říká se, že první náznak se objevuje v oblasti hlavy (obličej, vlasy, víčka), později na hrudníku, někdy na celém trupu.