Mají mít děti vlastní styl?

Když jsem byla malá holka, móda a fintění mě skoro nezajímalo. Každý den po příchodu ze školy jsem odložila učení na později a vyběhla jsem ven, kde jsem zůstala až do setmění. Chodila jsem ven s kamarády, jezdila na kole a na koni, hrála volejbal a basket, učila se na kytaru, na piano, chodila na zpěv. Rodiče mi navrhli spoustu možností trávení volného času a dodnes jsem jim za to vděčná. Na vymýšlení outfitů jsem neměla ani pomyšlení. Ne, že by mi bylo jedno, co mám na sobě, jen mi přišlo, že je spousta věcí, které musím ve volném čase zažít, než jen vymýšlet, co si obléknu. Někdy kolem čtrnácti let, když jsem začala chodit na svá první rande, jsem se o to, co mám na sobě, začala zajímat víc. Tehdy jsem začala s mamkou a s kamarádkami vyrážet na nákupy a za odměnu nebo za vydělané peníze z brigád jsem si koupila pěkné kousky.

Proč to ale říkám? Mám desetiletou sestřenici, která si od malička diktuje svůj vlastní styl oblékání. Pokud jí do něj maminka jakkoliv zasáhne, se zlou se potáže. Samozřejmě je roztomilé, když vidíte malou sladkou princeznu, růžovou do hlavy až k patě, jak se vzteká, protože ji modré punčocháče připadají ke zbytku outfitu absolutně neadekvátní. Co na tom, že jsou teplé a do zimního počasí maximálně vhodné, ona chce ty slaboučké růžové s puntíky a konec diskuze. Horší je, že to malé copaté děvčátko roste a její nároky na odívání rostou společně s ní. A malý diktátor si klade nové a nové požadavky a nechápe, že není automatické mít, cokoliv si zamane. Fascinuje mě, jak moc jsou dnešní rodiče schopni se třeba i zadlužit, jen aby vyhověli nárokům svých ratolestí. Nerada bych teď házela všechny rodiče do jednoho pytle, soudím podle vzorků ze svého blízkého okolí. Rodiče se snaží svým potomkům dát maximální prostor nejen ve vyjadřování svých názorů, ale v podstatě téměř ve všem. Jde o západní vzorec výchovy ve stylu uctívání kultu dítěte. Potomek může vše a vy jen plníte jeho přání a požadavky. Samozřejmě nejsem zastáncem výchovy minulého století, a ohýbat proutek, dokud je mladý, se mi také zrovna dvakrát nezamlouvá. Nicméně si myslím, že důležité je nalézt ve výchově kompromis a jednoznačně dítěti vymezit hranice, za které zkrátka nesmí. Když jsem se sestřenice ptala, co dělají její spolužačky po škole (ona hraje beach volejbal a má spoustu dalších kroužků, takže to s ní úplně ztracené není), odpověděla, že chodí nakupovat. Žačky páté třídy se jednoduše po škole seberou a ve skupině chodí městem po obchodech a buticích, testují na sobě tuny parfémů a zkouší si oblečení, byť na něj třeba ani nemají peníze. Je to jejich zábava a ideální trávení volného času. Rodiče asi neumí nebo nechtějí dostatečně naplnit volný čas svých dětí tak, aby jej strávily užitečně a ne couráním a zahálením. Myslím si, že do puberty by nákupy měly být za odměnu, a oblečení by dětem měli nakupovat především rodiče. Uvážit, jestli je to kvalitní, potřebné a od dítěte si vyslechnout názor, co si o daném kousku myslí.

Na základní škole jsem měla spolužačku, která pocházela z velice dobře situované rodiny, tatínek jí vždy koupil, na co si ukázala, a ona nechápala, co je na tom zvláštního, že má vše. Maturitu neudělala, tatínek jí zaplatil soukromou střední, kde maturitu složila na druhý pokus. Práci si nehledala a dodnes spoléhá na své rodiče, kteří ji budou živit zřejmě až do své smrti. A co s ní bude pak? Kdo ví…. Proto tím, že dětem vysvětlíme, že peníze netiskneme, a že bankomat nám nabídne jen tolik peněz, kolik jsme si na účtu vydělali, jim zachraňujeme budoucnost. Dítě by se mělo učit hodnotu peněz, vědět, že si věci musí zasloužit, ať už pomocí doma, nebo na brigádě. Uvidíte, že si vaše princezna bude těch roztomilých hadříků, které si zaplatí penězi, které sama vydělá, mnohem víc vážit a dle toho s nimi také nakládat.

Komentáře

meadc

katespade outlet
Nike Air Jordan enfants
Air Jordan 10
Nike Air Max
rayban prescription sunglasses
jimmy choo australia
kate spade cabada
ray ban shop
prada outlet online
NIKE Schuhe Shop
The Retail Compliance Association
burberry
louis vuitton outlet online
kate spade
Michael Kors Outlet
coach factory outlet
Abercrombie Fitch
kate spade australia
kate spade bags
nike outlet
pandora earrings
celine outlet online
burberry outlet
Air Max 95
Nike Air Jordan Enfants
Air Max 180
oakley australia
michael kors uk
michael kors outlet
ray ban sunglasses
louis vuitton outlet
ugg outlet
Longchamp outlet
coach bags
Watches
80's Fashion
Nike Air Force
evbid
michael kors outlet sale
louis vuitton bags
Kruz-graphix
puma outlet online
Coach Bags Outlet
ua shoes
birkenstock outlet
Chanel Outlet
sunglasses
jimmy choo
nike running shoes
school bags online sale
kanye west shoes
China wholesale
Jordan Flight 45 Femme
under armour outlet
burberry bags outlet
Nike Air Max 2017
Promise Rings - Official
seiko watches
Nike Shox R3
michael kors outlet online
Air Max 90 Femme
payless shoes
Nike Air Jordan Enfants
kate spade
burberry factory outlet
michael kors uk online
coach factory outlet
hermes bag
michael kors shoes
michael kors shop australia
michael kors outlet online
casio watches
michael kors outlet online
pandora charms
pandora charms outlet
kate spade bags
pandora charms
Nike Schuhe
Sunglasses outlet sale
Lisinopril 10mg Us
black friday
abercrombie canada
Nike Dunk SB Low
kate spade
Jewelry Armoire - Official
pandora charms
prada outlet woodbury
pandora charms sale
cheap ray ban
coach australia online sale
Nike Air Max 2017
clearance
pandora charms
birkenstock sandals
ray ban erika
pandora outlet
Wholesale womens autumn winter clothing
populaire Nike Lunarmax
canada goose outlet
jewellery online
Nike Air Jordan Enfants
Add Your Link Free
north face sale outlet
sunglasses
Nike Air Max 1
yeezy boost 350
yeezy boost 350 shoes
Coach Factory Outlet
official chrome hearts
Air Jordan Retro 3
Cartier Watches
louis vuitton outlet
tory burch outlet
tory burch outlet
swatch watch
fake sunglasses
ray-ban eyeglasses
michael kors outlet online
tạp chí ẩm thực
kate spade collection
ray ban sale
hermes belt
puma outlet
prada sale
ray ban clubmaster sunglasses
michele watch
michael kors uk
meadc1.20