Jak začít s ekologií? Tady máte návod!

Influenceři čím dál tím víc mluví o přírodě, o záchraně planety, o tom, jak je nejvyšší čas začít něco dělat. Abychom s tím tedy opravdu něco udělali, připravila jsem pro vás, řekla bych, jednoduchý manuál „ekologické začátečnice“.

1) Třiďte odpad

Tohle, myslím, snad dělá každý. Není nic lehčího, než dávat si do jedné tašky plastové lahve, do druhé papír a do třetí sklo. Ušetří vám to navíc i místo v popelnici na směsný odpad.

2) Lahev na vodu

Načepujte si před odchodem z domu vodu do své lahve (ať už skleněné, nebo plastové). Nebudete si tak muset kupovat balené nápoje. Vždy, když vám dojde, snadno si dočepujete.

3) Krabičky na jídlo

Do čeho balíte dětem svačinu? Do potravinářské fólie? Alobalu? Mikrotenového sáčku? Pořiďte každému dítěti větší krabičku (třeba na sendvič, obloženou housku, buchtu) a menší krabičku (na mandarinku, nakrájené jablko), kterou večer snadno umyjete a ráno do ní připravíte novou svačinu. Stejně tak pokud si chodíte kupovat jídlo s sebou, zkuste si nosit svou vlastní krabičku než si nechávat každý den balit jídlo do jednorázového obalu.

4) Kelímek na kávu

Pořiďte si cestovní kelímek nebo hrnek. Když si ho zapomenete vzít s sebou, buď si udělejte čas a kávu si vypijte v kavárně z normálního hrnku, nebo si ji protentokrát prostě odpusťte.

5) Textilní tašky a sáčky

Nakupujte bezobalově! Tohle je trend posledních tak dvou let, řekla bych. Ve většině prodejen jsou už zvyklí, když si zákazník přinese své vlastní látkové sáčky, do kterých si odebere potřebné pečivo, zeleninu, ovoce, prostě to, co by si normálně dal do igelitových sáčků. Stejně tak mějte stále při sobě látkovou tašku, nebo síťovku na celý nákup (malou skladnou v kabelce, velkou třeba v kufru auta), ať si nemusíte kupovat u pokladny jednorázové tašky.

6) Konec aviváže

Během praní přestaňte používat aviváž. Nebo ji nedávejte do každého praní – její smysl je pouze v tom, aby odstranila statickou elektřinu z umělých vláken. Navíc na bavlnu a přírodní vlákna nefunguje vůbec – omezuje jejich přirozenou savost.

7) Menstruační kalíšek

Zkusila jste si někdy spočítat, kolik vložek, případně tampónů už jste za svůj život spotřebovala? Možná se budete divit. Zkuste si to pak převést i do peněz a zjistíte, kolik peněz jste doslova vyhodila do koše. A možná právě to vás nakopne k tomu, abyste si pořídila menstruační kalíšek. Já jsem se toho třeba děsně bála a přišlo mi to nehygienické a „nechutné“, ale teď bez něj nedám ani ránu.

8) Odlíčení

Když už je řeč o tamponech, co používáte na odlíčení? Jednorázové vatové tamponky? Kupte si na internetu velké balení látkových odličovacích podušek, které po použití můžete vyprat v ruce nebo v pračce a používat opakovaně. Navíc jsou jemnější a nedřou tolik pokožku.

9) Jedlé brčko

Ohledně brček byla velká aféra. Některé kavárny brčka úplně přestaly používat, jiné přesedlaly na papírová nebo kovová. Mně se líbí brčka z těstovin. Říká se jim stroodles (straw + noodles), jsou to dlouhé silné těstoviny s širokým otvorem uprostřed. Během pití se nerozmočí tak rychle jako papírová, a nepřijdou mi nehygienická jako kovová brčka.

Pokud se rozhodnete pro ekologičtější život, neberte to tak, že musíte za vším udělat velkou tlustou čáru a zbavit se všeho neekologického - vyhodit aviváž, zbavit se igelitových sáčků atd. Zařaďte do života takové změny, se kterými se přirozeně sžijete a které do života zavedete snadno, jako třeba ten kelímek na kávu.