Jak si ohlídat výdaje?

Je to každý měsíc jako přes kopírák. Jakmile dorazí výplata, začnou peníze hned mizet. Za povinné výdaje, jako je nájem, platba za elektřinu, telefon, internet… A nakonec to dopadne tak, že už se těším, až bude zase nový začátek měsíce. Vždy si pak říkám, že bych už mohla něco konečně ušetřit, najít si systém, který by mi v tom pomohl a měla jsem i finanční rezervu na horší časy. Zamyslela jsem se a přišla na pár tipů, jak toho dosáhnout…

1. Reálný cíl

Snaha ušetřit má podobné rysy jako pokusy zhubnout. Čím nesmyslnější cíl si dáme, tím větší zklamání přijde. Jakou částku jste schopni nastřádat a na co ji pak chcete použít? Na začátku je důležité zhodnotit stav svých financí, respektive zamyslet se nad tím, kolik za co utrácíme. Pak si můžeme začít dle zvolených priorit šetřit. Důležité je mít poplacené dluhy a schovanou dostačující finanční rezervu. Na konci se zcela kriticky na daný rozpočet podívejte a řekněte si, zda jsou částky reálné. Teprve pak se podle toho začněte chovat, protože jinak zbyde pouhé zklamání nad sebou samým.

2. Vytvořte si systém odměn

Pro každého je důležitá motivace a odměna. Takže to vezměte jako soukromou hru. Dávejte si malé spořící výzvy. Třeba v pátek večer nebrat domů taxi, ale jet veřejnou dopravou. Nebo alespoň jednou týdně mít uvařený oběd z domova a nevyrazit přes poledne do restaurace. Budete překvapeni, kolik ušetříte. A po splnění takových úkolů může přijít adekvátní odměna. Například si řekněte, že pokud se vám podaří dodržet váš finanční plán tři měsíce v kuse, koupíte si vysněné šaty. Nezapomeňte ale částku zahrnout do výdajů a předem s tím v rozpočtu počítejte.

3. Kontrolujte sami sebe

Existuje řada různých aplikací, které vám mohou pomoci dosáhnout vašich finančních cílů. Stačí zadávat výdaje dle vámi určených kategorií a automaticky hned vidíte, kolik jste utratili a kolik zbývá. Aplikace sama analyzuje, za co nejčastěji utrácíte a jaké částky. Většina lidí, kteří takto začnou zkoumat vlastní finance, jsou najednou překvapeni, jak se svými penězi hospodaří, jaké zbytečné výdaje mají a jak jednoduché je trochu pozměnit styl života tak, aby šetření začalo dávat smysl.