Jak se vyrovnat s kritikou?

Skoro každý den se na nás snáší nějaká kritika, ať už malá, nebo zásadní. A bohužel se jí asi nevyhneme. Ale jak na ni reagovat a nebrat si ji příliš osobně?

Nádech a výdech

Důležité je nenechat se hned vyprovokovat k reakci, která nemusí být úplně šťastná. Dejte si chvilku času, stačí pár vteřin, nadechněte se, vydechněte a bod po bodu si to projděte znovu. Neurážejte se, nekřičte a rozhodně nesvalujte vinu na druhé, tím byste si jen uškodili.

Zanalyzujte situaci

Je důležité, od koho kritika vychází. Jestli je to blízký člověk, kolega v práci nebo někdo úplně anonymní třeba na sociální síti. A také, v jakém je kritizující rozpoložení, protože v naštvanosti se člověk chová úplně jinak a je dobré ho brát trochu s rezervou. To všechno hraje roli v tom, jak moc vážně byste měli kritiku vnímat.

Konstruktivní kritik

Jak konstruktivní kritiku poznat? Konstruktivní kritik se vám snaží dát zpětnou vazbu vašeho činění, je pozitivní a společně se s vámi o tom bez emocí baví. A navíc je samozřejmě konkrétní, protože to je důležitý bod. Konstruktivní kritika rozhodně není vybíjení frustrace na druhém. V obou případech ale jednejte klidně. Vydýchejte se a zamyslete se nad tím, jestli se opravdu jednalo o kritiku, která byla ale dobře míněná, nebo si na vás dotyčný jen potřeboval vylít vztek.

Poučit se

Každá kritika by pro vás měla být jistým ponaučením a posunout vás. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. Zkuste každou kritiku vnímat jako něco cenného, díky čemu se můžete zlepšovat a rozvíjet. Kritik se také často nevědomky umí dotknout vašeho citlivého místa, toho, o čem sami pochybujete. A díky tomu, že vám ho někdo ukáže, na něm můžete zapracovat a zvýšit si sebevědomí, což se vám může hodit při nějaké další případné kritice.