Jak se vypořádat s kašlem?

Ruku nahoru, kdo už letos chytl nějakou virózu? A kdo z vás při ní měl kašel? Všichni tento příznak onemocnění nesnášíme. Někdy nás totiž dokáže pěkně potrápit, a i když se sebevíce snažíme a léčíme ho různými pastilkami a čaji, zbavíme se ho až za několik týdnů… Víte ale, že se jiným způsobem léčí suchý kašel a vlhký?

SUCHÝ BOLESTIVÝ

Dráždivý, bez hlenu, večer intenzivnější. Tak by se ve zkratce dal charakterizovat suchý kašel. Pro nemocného tento typ bývá náročný, někdy až bolestivý, protože hrudník a svaly břicha jsou při něm namáhány. Navíc dost často bývá doprovázen škrábáním v krku. Suchý kašel většinou netrvá déle než tři dny, pak se totiž mění v ten vlhký, který se léčí úplně jiným způsobem.

A jak tedy na něj? Používají se na něj tlumící léky, které vám doporučí v lékárně. Pokud kašel trápí vaše dítě, dejte si pozor, jaké medikamenty mu dáváte. Neměly by totiž obsahovat kodein (člověk si na něj může vytvořit závislost), malým pacientům bychom měli podávat raději rostlinné sirupy. Stejně jako u většiny nemocí je doporučené dodržovat pitný režim.

VLHKÝ S HLENEM

Jak už jeho název trošku naznačuje, vlhký kašel vzniká nashromážděním hlenů. Někdy je doprovázen bolestí na prsou, jak se ho snaží tělo dostat ven pomocí vykašlávání. Zajímavé je, že hlen nemusí vždy pocházet z dolních cest dýchacích, ale může nás dráždit i tím, že stéká z nosu či dutin – v tom případě se jedná o tzv. zadní rýmu. Nemocnému bývá lépe v polosedě, když si pak lehne, hleny ho nutí více kašlat.

Jak už jsem napsala na začátku. Léčba je naprosto rozdílná. Zatímco v prvním případě jsme se snažili kašel utlumit, v tom druhém se naopak podporuje kašlání a tím dostávání ven hlenu. Tedy znovu vám doporučí v lékárně tu správnou medicínu. Je dobré rozpoznat, jaký typ kašle máte, protože v případě, že budete léčit vlhký „suchou metodou“, akorát si uškodíte. V těle se vám bude hlen hromadit a výsledkem může být vytvoření jakési zátky, která brání dýchání a může být až životu nebezpečná. A jak s dětmi? Zde už není takové omezení, jako u medikamentů, které tiší a obsahují kodein. Na trhu je řada sirupů, které podporují vykašlávání, či rozpouštění hlenů u dětí. Pokud chcete zvolit přírodnější cestu, jak pro děti, tak i pro vás, rozhodně se doporučuje heřmánek, který má dezinfekční účinky. Pozor! Doporučuje se i při suchém kašli.