Jak se slaví Vánoce v různých koutech Evropy?

Neteř dostala od Mikuláše knihu s „kouzelnou“ tužkou, která dětem vysvětluje, co jsou Vánoce, kde se vzaly a proč se slaví. Zaujala mě a řekla jsem si, že zapátrám a zjistím, jak jsou na tom jiné státy v Evropě a jak tam prožívají tyto nejkrásnější svátky v roce…

Polsko

Na začátek začneme našimi severními sousedy. Hned první zajímavostí je samotná štědrovečerní hostina. Moc masa byste tam totiž nenašli. Na slavnostní tabuli se sice nachází 12 tradičních pokrmů, takže nikdo hladový od stolu neodejde, ale tyto pokrmy jsou bezmasé. Často se v polských rodinách prostírá i jedno místo navíc, kdyby přišel nečekaný host. Dokonce podle jedné jejich legendy se může stát, že na Štědrý den porozumíte zvířatům. V tento den prý mohou hovořit lidskou řečí…

Rusko

Znáte Dědu Mráze? Tak právě ten nosí v Rusku dětem dárky. Ale až na Nový rok. Když si vybavíte z Mrazíka sněhem pokryté jedličky, tak přesně kolem takových se rodiny shromažďují a společně jedí. Podle juliánského kalendáře se ortodoxní Vánoce slaví o 13 dní později než ty české.

Itálie

Zde je zajímavé, že dříve se v Itálii dárečky vůbec nenosily. Vánoce byly svátkem, při kterém se jednoduše sešla rodina a všichni to brali jako důvod být spolu. Děti nakonec o překvapení stejně nepřišly. Obdarovávala je čarodějnice Befana. Ta podle „tradic“ oblétá střechy domů v noci na 6. ledna a ukládá dárky do punčochy. V současné době je to tak, že se italské děti těší jak na 25. prosince ráno, kdy dostanou nejprve ty vánoční dárky, tak i na začátek ledna, kdy Befana přiletí s nějakým tím překvapením.

Španělsko

Španělé milují o Vánocích loterii. Největší událostí je losování šťastných čísel. „Tahá“ se 22. prosince a miliardy jsou rozděleny mezi velké množství šťastných výherců.

Nizozemsko

Věřili byste, že Mikuláš může přijet i na parníku? Jmenuje se Sinterklaas a na palubě, kde je kopa dárků pro všechny děti, má dokonce i svého pomocníka Zwarte Piet (v překladu do češtiny je to Černý Petr).

Řecko

V Řecku zase nenajdete moc vánočních stromků v tom tradičním slova smyslu. Místo nich si totiž dávají na zahrady (nebo za okno) loďku ozdobenou světelnými řetězy. Dárky tedy děti nenacházejí pod stromečkem na Štědrý den, ale až na Nový rok pod postelí.

Bulharsko

Kdybyste v Bulharsku po večeři uklidili, moc by vás nepochválili… Důvod? Jakmile se dojí, stůl se nechává v netknutém stavu, aby se během noci mohli najíst i zesnulí. Během Štědrého dne se podává lichý počet tradičních bezmasých pokrmů. Velmi oblíbená je červená paprika plněná rýží, roláda z vinných listů, či zelí.

Rumunsko

Naopak v Rumunsku bezmasá jídla nehrozí. Není výjimkou, že se během adventu pořádají i zabíjačky. Co se týče dětí, ty chodí od domu k domu a zpívají vánoční koledy. Odměnou jsou jim peníze nebo sladkosti.