Jak na připálenou žehličku?

O tenhle objev se s vámi prostě musím podělit. Před pár měsíci se mi podařilo přejet horkou žehličkou jeden asi ne úplně kvalitní nápis na tričku. Celkově se snažím obrázkům, či různě natisknutým heslům během žehlení vyhýbat. Ale tak nějak se to stalo a asi je vám jasné, jak to dopadlo. Děsně! Okamžitě se to speklo a přismahlo zespod na žehlící plochu. Snažila jsem se zachovat chladnou hlavu a začala jezdit o roh prkna a tlakem sundat ten obrovský černý flek. Něco málo povolilo, ale valná většina zůstala. Zajímá vás, jak tohle dopadlo?

Nejdříve mě napadlo pátrat na internetu… Našla jsem, že se prodává speciální čistič, který odstraní tuto připáleninu. Jednalo se o takovou tyčinku, která je vhodná na nečistoty a usazeniny. Podle návodu jsem měla pustit žehličku na režim vlny a přetírat touto tyčinkou problematická místa, dokud se připálenina nerozpustila. Poté jsem to měla chvilku nechat působit a nakonec setřít suchým hadrem. Jak už asi tušíte, nedopadlo to dobře a obří černý flek zůstal na svém místě.

S žehličkou se dalo dál fungovat normálně. Sice nevím, zda jsem udělala dobře, ale nechtělo se mi v tu chvíli kupovat novou. Po nějaké době jsem se o tom zmínila jedné známé. Ta mi poradila, že na tyto případy skvěle zabírá obyčejná klasická zubní pasta. Koukala jsem. Nechápala. Řekla jsem si, že to zkusím, že za to fakt nic nedám a přinejhorším tu žehličku jen „dorazím“.

Návod od ní zněl asi takto: „Studenou, vychladlou žehličku vydrhni tou pastou. Lepší je na to obětovat jeden zubní kartáček a tím „šmrdlej“ tak dlouho, dokud se nevytvoří pěna, kterou pak necháš působit tak dlouho, než to pustí.“

Držela jsem se rady a postupovala přesně tak. Jen jsem to musela párkrát zopakovat, abych byla spokojená. Pastu jsem vždycky setřela kuchyňskou jednorázovou utěrkou, a pak ještě jednou, ale už navlhčenou. Už při prvním čištěním jsem viděla výsledky! A…? Máme žehličku bez černého fleku! Prý dobře funguje i ocet, který máme každá ve spíži. S vyčištěním žehličky údajně pomůže i kuchyňská sůl, té bych se ale celkem logicky vyhnula, protože je hrubá a mohla by poškrábat žehlící plochu. Jak jste na tom vy s vaší žehličkou? Máte nějaký zaručený tip na odstraňování nechtěných „dekorací“?