Fenomén dnešní doby, aneb jak žijí digitální nomádi

Pracovat a zároveň cestovat po celém světě, to je sen, který se pro mnohé stal skutečností. Novodobí nomádi, nebo česky také kočovníci, využívají digitální svět jako možnost vydělávat i z toho nejzapadlejší koutu světa, kde alespoň trochu funguje internet. Díky tomu mohou poznávat města, lidi i přírodu.

A kdo vlastně takový nomád je a co k životu potřebuje?

Tenhle způsob života je pro všechny, kteří upřednostňují žít přítomným okamžikem a čas je pro ně důležitější než peníze. Milují cestování a poznávání jiných kultur i způsobů života.
Nomádi nesedí v kanceláři, práci si pomocí notebooku řídí na dálku. Někteří tak žijí celý rok, jiní jen „utíkají“ před zimou do tepla.
Oblíbili si jí především freelanceři, kteří si prostě nemohou vzít jen tak 3 týdny dovolenou, nic nedělat, tedy nevydělávat. Jednodušší volbou je pro ně otevřít notebook na pláži a povinnostem se věnovat „na síti“, pak ho jen zavřít a skočit rovnou do moře.
Má to i své nesporné výhody, je totiž vědecky prokázáno, že v teple a světle je člověk schopen pracovat i deset hodin denně, kdežto evropská šedá zima sníží jeho výkonnost jen na 20 %.


Další výhodou je i šetření. Paradoxně třeba v Thajsku na slušnější živobytí stačí pouze 10 000 českých korun.
I změna prostředí je skvělý způsob, jak nakopnout svoji produktivitu a načerpat inspiraci. Nomádství je jako dělané pro programátory a vývojáře, grafiky a designéry, „pisálky“ či fotografy. 

Být digitálním nomádem ale rozhodně není pro každého. Když se rozhodnete pracovat stovky kilometrů od domova, může se vám stýskat po rodině. Úplně sami ale určitě nebudete. Stejně naladěných lidí, kteří s radostí přivítají každého nováčka, bude okolo překvapivě dost.

Takže jestli potřebujete změnu, vyžijte příležitost rozletět se do celého světa a obohatit svůj život.