Doplňujete selen?

Nedávno jsem někde zahlédla titulek článku, který varoval před nedostatkem selenu. Začala jsem si na to konto zjišťovat další informace a ve výsledku už si několik týdnů dávám každé ráno dva para ořechy.

Selen je jeden ze základních stopových prvků. Získáváme ho stravou, ale množství selenu ve stravě je závislé na jeho množství v zemědělské půdě. Bohužel půda České republiky je, co se týče selenu opravdu chudá. Máme ale možnosti, jak tento prvek doplňovat a vyhnout se tak zdravotním komplikacím. Nejjednodušší řešení je jíst para ořechy (nepřekračujte ale množství dvou až maximálně sedmi para ořechů denně). Je dokázáno, že naopak přemíra selenu v těle může být pro člověka toxická. Dalšími možnostmi, jak selen doplnit, je zařadit do svého jídelníčku tyto potraviny:

 

 

  • tuňák
  • hovězí maso
  • hovězí játra
  • vejce (1 vejce odpovídá cca 20 % doporučené denní dávky selenu)
  • špenát

Když jsem si zjišťovala, jaké komplikace člověku při nedostatku selenu hrozí, uznala jsem, že koupě ne zrovna levného pytlíčku para ořechů mi za jejich předcházení stojí. Selen totiž hraje významnou roli při správném fungování štítné žlázy a pomáhá snižovat riziko některých typů rakoviny. Jeho nedostatek se projevuje oslabenou imunitou, třepícími se nehty, padajícími vlasy, dlouhodobý nedostatek tohoto prvku se může projevit až depresí.

Zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na selen se tedy opravdu vyplatí. Masožravcům třeba ve formě míchaných vajíček k snídani a ugrilovaného filetu z tuňáka k obědu a vegetariánům doporučuji nasekat si para ořechy ráno na ovesnou kaši nebo je přidat do oblíbeného ovocného smoothie. K večeři pak třeba spařený čerstvý špenát, ugrilované uzené tofu a šťouchané brambory. Já jsem si v poslední době moc oblíbila snídani inspirovanou korejskou kuchyní – vařenou rýži, navrch v páře připravený špenát, volské oko a ještě pár kapek omáčky srirachy. Když vše promícháte, žloutek se spojí s rýží a omáčkou a netradiční a velmi chutná snídaně (anebo i kterékoli jiné jídlo v průběhu dne) je na světě.