Den Matek ♥

Vždy, když máte pocit, že se k vám celý svět obrátil zády, nikdo vás nemá rád, nerespektuje a neocení, kdykoli si myslíte, že je váš život v troskách a není cesty zpět, vždy si můžete být jisti, že je tu osoba, která vás za všech okolností bude milovat. Vaše matka.

Ne náhodou prvním slovem v nějakém záchvatu, např. na horské dráze, v přímém ohrožení života a podobných situacích, bývá „MAMI“. Je to také první slovo, které naučíme děti říkat, a ve většině šťastných případů, je to člověk, který nás provází celým životem, prožívá s námi naše první lásky, trapasy, nešťastné vztahy a vůbec trpělivě snáší všechny naše pubertální výlevy a úlety. Miluje nás bezpodmínečně. Ano, ve vztahu matky k nám je nejdůležitější slovo – BEZPODMÍNEČNĚ. Většina žen, která již založila vlastní rodinu, tvrdí, že teprve od té doby, co pečují o své děti, mají pocit úplnosti, jakoby konečně pochopily smysl vlastního bytí. Být matkou je nádherný dar, který už nic na světě po dobu vašeho života nepřekoná. Děti jsou celoživotní radost a především celoživotní starost. Ne nadarmo se říká, že nejhorší věc, co vám může potkat, je přežít vlastní dítě. Proto i v našem státě slavíme naprosto zasloužený svátek, a tím je Den matek.

V každé zemi se tento milý den slaví v jiný den, u nás to je vždy druhá květnová neděle. Letos tedy připadá na neděli 10. května. Matkám věnovaný den má být oceněním jejich neskonalé odvahy a oběti, kterou přinesly mateřství. Za zakladatelku Svátku matek je považována metodistka Anna Marie Jarvis. Ta totiž při druhém výročí smrti své matky zorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Rok poté byla požádána, aby toto setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala. Pro velký úspěch se Anna Marie Jarvis začala šíření této myšlenky věnovat naplno, až nakonec kongres USA v roce 1914 prohlásil Den matek národním svátkem. Z USA se svátek samozřejmě začal vesele šířit dále.

V Evropě se uchytil hned po první světové válce. V Československu se Den matek začal slavit v roce 1923. V době komunistické totality byl svátek zatlačen do pozadí oslavami MDŽ. Nyní se již konečně opět slaví veřejně. Pokud jste maminkou vy sama, určitě vás vaši miláčci také něčím obdarují, a kdyby náhodou zapomněli, nesmutněte a udělejte si krásný den pro sebe a svou mamku. Pokud vás tato krásná role teprve čeká, opět nezapomeňte na svou vlastní stvořitelku, protože si kytičku, bonboniéru nebo rovnou nákupy v Espritu určitě plně zaslouží.