Dejte šanci Halloweenu

U nás zatím není Halloween tak populární, zato v Americe a ostatních anglicky mluvících zemích berou 31. říjen vážně. Kde se tento svátek vlastně vzal, proč se děti převlékají do strašidelných kostýmů a proč se vyřezávají zrovna dýně?

Tak to vezmeme hezky popořádku. Tento svátek se slaví poslední říjnový den tedy 31. října. I když si spoustu lidí myslí, že Halloween je pouze komerční svátek, který se rozšířil v posledních desetiletích, není tomu tak. Jeho historie sahá opravdu hluboko do minulosti. Svátek byl znám již v době před naším letopočtem, samozřejmě v trochu jiné podobě. V minulosti irští Keltové slavili tzv. Samhain. Pro ně šlo o magickou noc, kdy se stírala hranice mezi dvěma světy a mrtví se tak mohli pohybovat ve světě živých. Z tohoto svátku se postupem času vyvinul Halloween tak, jak ho známe dnes. Název Halloween vznikl z „All Hallows Eve“ tedy předvečer všech svatých, který se slaví 1. listopadu.

Dýně a kostýmy

Zajímavé je, že právě v minulosti měly kostýmy představovat duše zemřelých. Keltové prý také věřili, že v kostýmu si je toulající se duchové spletou s jinými duchy a nechají je na pokoji. Pokud máte rádi historické fotky, vyhledejte si na internetu staré černobílé fotografie halloweenských kostýmů z dřívějších dob. A uvidíte, že ty kostýmy byly opravdu hodně děsivé.

V minulosti se vyřezávaly děsivé obličeje do tuřínů a podle pověsti měly chránit dům před zlými duchy. Když pak Irové emigrovali do Ameriky a přivezli s sebou i tento svátek, tak se tuříny změnily na dýně, protože jich tam rostlo hodně. A také proto, že se lépe dlabou a vypadají strašidelněji.

V dnešní době si jistě všichni vybavíme scény z různých filmů a seriálů, kdy děti obcházejí sousedy a říkají „Trick or Treat“ což se dá přeložit jako „Dej mi koledu, nebo vám něco provedu“. Děti řeknou básničku a vykoledují si tak sladkosti. Trochu jako u nás o Velikonocích. Pokud je majitel domu škrt a žádné sladkosti dětem nedá, tak mu za to provedou nějakou drobnou lumpárnu. Američané tento svátek opravdu milují. Svoje domy si zdobí, vystavují strašidelné ozdoby a postavy, různé imitace smrtky, pavučiny, umělé hroby a různé nápisy. No však to všichni známe z filmů. Docela mi přijde škoda, že u nás se tento svátek takto neslaví.

Na závěr jedna stará legenda

Když se ale ještě vrátím k té slavné dýni, při hledání materiálů k tomuto článku jsem narazila na zajímavou legendu. Víte, proč se vyřezávané dýni říká „Jack-o-lantern “?

Kdysi dávno žil pobuda jménem Jack, který dost holdoval alkoholu. O Halloweenu se opil tak, že upadl do bezvědomí a přišel si pro něj ďábel. Jack ho však požádal, zda by si mohl před smrtí dát ještě jeden drink. Po dopití ale řekl ďáblovi, že nemá peníze a poprosil ho, aby se proměnil v minci. Ten tak učinil, ale mazaný Jack minci ihned ukryl do peněženky, čímž ho tam uvěznil. Ďábel si ale vynutil, aby ho pustil a na oplátku mu dal rok života. Po roce se vrátil, ale Jack ho tentokrát přemluvil, aby mu pomohl utrhnout poslední jablko ze stromu. Když ďábel na strom vylezl, tak na něj Jack vyryl kříž a tím ho tam opět uvěznil. Nakonec s ďáblem usmlouval, že ho pustí, když ho nikdy nevezme do pekla. Když Jack pak skutečně zemřel, tak ho nevzali do nebe, protože spáchal příliš mnoho hříchů a do pekla nemohl kvůli dohodě s ďáblem. Jack tak zůstal bloudit po světě. Ďábel mu věnoval alespoň žhavý uhlík, který Jack uložil do vydlabaného tuřínu. Legenda praví, že Jack stále bloudí po světě a pokud něčí dýně postavená před domem zhasne, tak to znamená, že nad domem drží ochrannou ruku právě Jack.

Hezká pověst, nemyslíte?