Dáte si kávu?

Jaká je vaše první věta, když k vám přijde někdo na návštěvu? Za mě je to jednoznačně: „Dáte si kávu?“ Ta se v moderní společnosti stala nejen lahodným povzbuzujícím nápojem, ale také prostředkem, aby se lidé ve společnosti socializovali, více potkávali a navazovali nová přátelství a vztahy.

Mě osobně káva provází každý den. Jsem jeden z těch lidí, kteří bez ranní „dávky“ nemůžou normálně fungovat a naopak se vždy poté, co si usrknou doušek z šálku, rozzáří. Dokonce i nyní, když píšu tato slova, voní mi pod nosem hrnek se středním americanem bez mléka.

V dnešním článku vám povím některé zajímavosti o kávě. Námět mě napadl ve chvíli, kdy jsem v menu jedné kavárny viděla v nabídce „piccolo“.

1) Slovo káva je odvozeno od arabského výrazu „gah-wah“, což můžeme přeložit jako vzrušení nebo sílu. Arabové takto dříve označovali nejen kávu ale i jiné povzbuzující nápoje, například víno. Dodnes se kávě říká i „arabské víno“.

2) Ročně se na světě vypije kolem 400 miliard šálků kávy.

3) Svět kávy zaměstnává zhruba 25 milionů lidí.

4) Největší produkce kávových zrn na světě patří Brazílii, dále jsou to Vietnam, Kolumbie a Indonésie.

5) Nejvýznamnějším druhem kávy jsou zrna coffea arabica (kávovník arabský). Tento druh je dlouhodobě šlechtěn za účelem zvýšení kvality, tedy pro lepší výslednou chuť a aroma, ale také kvůli větší odolnosti vůči klimatickým změnám a chorobám rostlin. Drtivá většina kávy espresso je právě z těchto zrn.

6) Jestli je káva kyselá, nebo spíše hořká (s vysokou nebo nízkou aciditou) je dáno stupněm pražení zrn. Praží-li se zrno méně (tzv. světlé pražení), výsledná chuť bude kyselejší a praží-li se zrno více (tmavé pražení), projeví se to v podobě hořkosti.

7) Káva by se měla zalévat vodou, která má cca 95 °C.

8) Existuje mnoho způsobů přípravy (džezva, arabská káva, moka, filtr, french press, aeropress, pákový kávovar…).

9) Nejdražší káva světa se nazývá Kopi Luwak a získává se z trusu cibetek. Cibetky jsou kunovité šelmy žijící v Indonésii a na Filipínách. Zajímavé je, že cibetky v zajetí odmítají kávová zrna pojídat, možná proto je tato káva velmi drahá (jeden kilogram cibetkové kávy stojí kolem 10 000 Kč).

10) Piccolo neexistuje. :)

To by bylo pro dnešek vše a já si jdu vychutnat zbytek své kávy.

 

Jakou máte rádi vy? Nebo dáváte přednost čaji?