Co s cholerikem po svém boku?

Můj otec je cholerik. Se vším všudy. Až teď jsem si tak nějak uvědomila, že jsem nikdy neřešila, jak bych se k němu vlastně měla chovat, abych utrpěla co nejmenší újmu. Máma se s ním vždycky chytla, ale k ničemu to nevedlo. Tak jak na něho nejlépe vyzrát?

Na obranu choleriků bych nejdříve uvedla, že už Hippokrates, který určil 4 základní typy temperamentů, uvedl, že hlavní předností choleriků je otevřenost, přímost a čitelnost. Cholerici bývají často výbornými šéfy. Na druhou stranu mezi jejich stinné stránky patří výbušnost, vytváří dusno, vztahy v jejich okolí bývají napjaté a lidé mohou být v blízkosti cholerika nervózní.

Jak mluvit s cholerikem?

Alfou a omegou je ostražitost. Bývají sebestřední a i jakoukoliv nejmenší poznámku berou jako osobní útok. Jednejte opatrně, abyste nesklidili agresivní odpověď, nebo hněv. Pro lidi vyskytující se v okolí cholerika je v jejich nejlepším zájmu naučit se zvládat základní asertivní techniky, při kterých je důležité například selektivní ignorování. Jednoduše ignorujeme osobní útoky a soustředíme se na věcné argumenty. Na chvíli ho tím donutíme zchladit emoce a sám začne hledat rozumnou odpověď.

Změní své chování?

Pokud není cholerikem váš šéf, ale třeba právě otec nebo partner, musíte se smířit hlavně s tím, že se nezmění. Klidu se s cholerikem nedočkáte, tak se dobře rozmyslete, zda partner – cholerik je opravdu to, co chcete.

Jak se obrnit?

Asertivita, asertivita a zase ta asertivita. Nesmíte se nechat strhnout jeho agresivitou a raději se v době jeho výbuchu schovejte. Stejně by ničemu nepomohlo se s ním v jeho největším záchvatu snažit přít. Najděte si v bytě kousek místa pro sebe, kde přečkáte záchvat a až se situace uklidní, v klidu můžete komunikovat. V mezičase se můžete zaměřit třeba na dýchání.

Občas ho překvapte

Pokud zůstaneme vůči cholerikovi imunní, vytočí ho to ještě víc. To ví každý, kdo s cholerikem kdy přišel do kontaktu. Je tedy zvyklý, že v době jeho křiku zůstáváte ledově klidnými. Co ho čas od času překvapit a ztropit mu cholerickou scénu? Bude vyvedený z míry natolik, že ho záchvat přejde a vy budete mít klid. Technika je to dobrá, ale bohužel ne moc s dlouhodobým efektem.

Dá se s ním naučit žít?

Naučit se žít s cholerikem není jednoduché, ale všechno jde, když se chce. Na co nesmíte zapomenout, je fakt, že jedná v afektu, a všechno co říká, rozhodně nemyslí vážně. Občas i kliďasům ujedou slova, které nikdy z pusy vypustit ani nechtěli. Tak mu ten jeho cholerický záchvat občas odpusťte. Oni vám pak odpustí zase vaše chyby.