Co je udržitelná móda?

V dnešní době hodně lidí propadlo trendu zero waste. Příznivci tohoto směru se snaží vytvářet co možná nejméně odpadu. Je skvělé, že si začínáme uvědomovat, jak moc ničíme planetu různými obaly, plasty apod. Ale je také důležité si uvědomit, že jeden z největších znečišťovatelů životního prostředí je právě módní průmysl.

Každý rok módní průmysl vyrobí přes 150 miliard kusů oděvů a další miliardy kusů oblečení skončí ve spalovnách nebo na skládkách. A to už je pěkná hromada odpadků nemyslíte? Udržitelná móda se tedy snaží, aby se s oblečením tolik neplýtvalo a lidé nenakupovali stále nové a nové kousky, ale snažili se třeba přešít nebo jinak zužitkovat ty staré.

Fast fashion – slow fashion

Asi to všichni známe, stojíme před skříní a nadáváme, že nemáme co na sebe. Přitom skříň praská ve švech a šatní tyč se nebezpečně prohýbá pod tíhou šatů. I přesto jdeme do obchodu a za pár stovek si koupíme něco nového. Ale takové levné a nekvalitní oblečení se nám za rok rozpadne a my ho prostě vyhodíme. Tak tomu se říká „fast fashion“ – neboli rychlá móda.

Výroba i následná likvidace takového oblečení velmi zatěžuje životní prostředí. Například polyesterové vlákno, ze kterého se většinou tyto levné kousky vyrábějí, se na skládce rozkládá klidně i několik stovek let. Navíc levné oblečení je vyráběno dělníky v rozvojových zemích, kteří pracují v opravdu hrozných až nelidských podmínkách za směšné peníze.

Zásadní posun nastal, když se v dubnu 2013 zřítila bangladéšská továrna Rana Plaza, kde se šilo oblečení pro největší světové prodejce konfekční módy. V sutinách našlo smrt 1129 lidí a dalších 2515 bylo zraněno. Při vyšetřování se přišlo na to, v jakých otřesných podmínkách dělníci pracovali.

Opakem toho trendu je tzv. „Slow fashion“ – pomalá móda. Slow fashion se snaží prosazovat kvalitní oblečení, lokální výrobu a také bojuje za lepší podmínky pro pracovníky. Rovněž se nás snaží naučit například to, že oblečení se nemusí jen vyhazovat, ale dá se přešít, vyměnit, darovat, opravit apod.

Chytrý šatník

Co se týče rychlých trendů, někdy to bývá opravdu velký problém. V jednu chvíli něco hrozně frčí a za měsíc už je to pro změnu out. Pokud si nějaký takový kousek koupíte, nosíte ho měsíc a pak skončí na dně skříně nebo v popelnici, je to přesně to nesmyslné plýtvání, kterému se udržitelná móda snaží zabránit. Není potřeba mít několik nacpaných skříní těmito trendovými záležitostmi. Mnohem lepší a hlavně praktičtější je poskládat si šatník chytře. Zkrátka tak, abyste vynosili vše, co máte. K tomu se nejlépe hodí nadčasové kousky, které se dají kombinovat se vším. Opravdu někdo potřebuje k životu dvacáté tričko v leopardím vzoru? Určitě ne. Bohatě stačí jedno z kvalitního materiálu, které se hodí jak k džínům, tak k pouzdrové sukni a pokud se o něj budete hezky starat, vydrží vám i roky.

Pokud už se přeci jen vypravíte na nákupy nového oblečení, vždy si v kabince dobře rozmyslete, zda opravdu daný kousek potřebujete. Pokud se v něm už v kabince necítíte dobře, doma se to pravděpodobně moc nezmění. Pokud už dopředu víte, že ho nemáte s čím zkombinovat, tak ho tam raději nechce ležet. Zkuste kombinovat nakupování známých značek s návštěvami second handů nebo lokálních krámků.

Co se starým oblečením?

Jsme zvyklí oblečení buď schovat do skříně, kde roky leží, nebo ho prostě vyhodit. Lepší variantou k životnímu prostředí pochopitelně je, pokud oblečení ještě nějak využijete. Asi nejjednodušší je, rozdat nepotřebné kousky kamarádkám. Oblečení se také můžete pokusit prodat na internetu, dát do second handu, odvézt na charitu nebo z něj něco vyrobit. Klidně nějakou obyčejnou hračku pro psa nebo pohodlný pelíšek. Nebo třeba kapsář dětem do školy. Ve fantazii se meze nekladou.

Mimochodem značka Esprit smýšlí čím dál ekologičtěji. 66 % Esprit denimu je označeno jako „low impact“, tzn. s nízkým vlivem na životní prostředí. A to z důvodu, že zanechává malou ekologickou stopu z hlediska spotřeby vody, energie a chemikálií. 7 % Esprit denimu je vyráběno z recyklovaných materiálů a 25 % polyesterových vláken v denimových produktech je taktéž recyklovatelných.

A co vy? Snažíte se nakupovat oblečení s ohledem na životní prostředí nebo to neřešíte?