Co je dobré vědět před nástupem do školky?

Jsou věci, které o školních zařízeních zjistíte až tehdy, když už takzvaně stojíte po kolena ve vodě. Z dětství si je už pochopitelně nepamatujete, a jestliže nemá děti vaše kamarádka, pak můžete být v této oblasti nepopsaným listem. Co vás tu čeká?

Kromě toho, že budete muset nakoupit pro začátek povinnou výbavu, která v dnešní době v některých školkách zahrnuje i hygienické potřeby od toaletního papíru až po mýdla s pumpičkami a svačinové sáčky, pak vás časem překvapí kromě různých typů maminek i další věci. Třeba, že…

… pořád existují vši

Jestliže jste si mysleli, že odporná havěť hemžící se v hlavě pošla nadobro už v dobách vašeho dětství, tak se mýlíte. Ještě stále se v předškolních i školních zařízeních pravidelně objevují cedule: Prohlížejte dětem hlavy, ve školce máme vši. A vy budete nuceně zkoušet různé preparáty a zuřivě sterilizovat domácnost (viz náš článek: http://espritcz.cz/blog/jak-se-zarucene-zbavit-vsi), abyste si je o týden později zase přinesli, jelikož všichni rodiče návštěvníky dětských vlásků ještě neodhalili, případně nezasáhli v boji proti nim dost razantně. Obzvlášť pro rodiče holčiček s dlouhými vlásky se pak stane tato vývěska málem důvodem k mdlobám.

… se stále krade

Je to bohužel smutná realita, ale vždycky se najde někdo, kdo má potřebu vašim dětem odcizit lepší kousky jejich oblečení. Bez ohledu na to, že pak musí dítě do sněhu třeba v teplákách, jelikož se oteplovací kalhoty vaší ratolesti právě někomu zalíbily a hned při ranním odchodu ze školky si je přibalil do tašky. Vím, o čem mluvím, přesně to se nám stalo. A že se ztrácejí rukavice, čepice, trička, o tom ani nemluvě.

… budete vyrábět a tvořit

Jelikož nejsem úplně kreativní máma, která by doma s dětmi vyráběla, lepila, stříhala, překvapilo mě, že ve školce se tvoří pořád. A několikrát za rok i s rodiči. Ačkoliv vážně nejsem v této oblasti mistryní zručnosti, nakonec je to vždycky zábava a děti mají ze společné výroby velkou radost. Mně se zase líbí, že se školka snaží tmelit rodiny i s předškolním zařízením, což je mimořádně příjemné, pokud pak potřebujete něco řešit.

…  se budete nekonečně dojímat

Dodnes si pamatuji, jak mi vyhrkly slzy nad prvními výrobky synů, jak mi hned vykouzlí úsměv, když mi recitují básničku, kterou se právě naučili. A co teprve, když měli vystoupení ke Dni matek. To jsem málem procedila kapesník. Každý pokrok vašeho dítěte vás zkrátka vždycky zasáhne a spustí ve vás hřejivou lavinu čisté lásky.

… že vás bude školka motivovat

Když budete vnímaví k tomu, co se v oddělení vašich dětí děje a poštěstí se vám natrefit na zúčastněnou pedagožku, pak snadno vytušíte, na čem byste měli doma pracovat, k čemu jste třeba ještě nedošli, i když je už nejvyšší čas. Školka je zkrátka skvělou sebereflexí a odrazovým můstkem k tomu, kam poskočit dál.