Chobotnice, Ema a Anděl! Taky milujete tyto vánoční české filmy?

Možná jste si všimli mého článku „Není to brzy! Vánoční komedie, které musíte vidět“. Psala jsem ho v době, kdy pomalu začínaly v obchodech vyhrávat koledy a u pokladen už byly nastoupené v pozoru čokoládové postavičky Mikulášů. Hned jsem si začala vybavovat filmy, které s tímto obdobím mám spojené. Jenže ten seznam se plnil rychle a pořád přibývaly další a další. A i proto jsem se pak rozhodla udělat pro vás články rovnou dva. První o takových amerických, případně britských „klasikách“ a ten druhý, který je zaměřený na české snímky, bez nichž si nedovedu „ty pravé“ svátky představit.

Veselé Vánoce přejí chobotnice

Doufám, že moje první volba vás hned ze začátku nepohorší. Jenže tohle u nás vždycky pouštěl můj taťka dopoledne 24. prosince, když jsme společně zdobili stromeček a já s tím mám Vánoce prostě spojené. Snímek přímo navazuje na první díl – Chobotnice z II. patra, který se odehrává v létě. A pokud „chobotničky“ taky milujete, určitě moc dobře víte, že filmy vznikly ze stejnojmenného čtyřdílného televizního seriálu, který byl zkrácen. Já si prostě svátky bez paní Holanové a všech těch hlášek nedovedu představit. ☺

Pohádky pro Emu

Ještě loni jsem Pohádky pro Emu ani neznala a nyní se těším, až si tento film pustím. Patří mezi ty novější, pochází z roku 2016 a exceluje v něm Ondřej Vetchý s Aňou Geislerovou. Nejedná se ale o žádnou typickou vánoční pohádku, jak by název mohl napovídat. Je to však příběh, ze kterého na vás ta sváteční atmosféra úplně dýchá. Celé je to postavené na myšlence, že přeci o Vánocích se dějí zázraky! Pokud neznáte, určitě doporučuji!

Krakonoš a lyžníci

Tohle je klasika. Snímek z roku 1980, který se odehrává z počátku století na zasněžených krkonošských svazích, kde „řádí“ pašerák Karel Heřmánek na lyžích, jež jsou v té době úplnou novinkou. Pro dva kluky – Matěje a Jeníka to ovšem není žádný zločinec, ale pán hor Krakonoš a dostanou od něj jeden pár „těch báječných létajících prkýnek“, jak tomu říkali. 75 procent na CSFD značí, že nejsem jediná, komu se snímek líbí. ☺ A tady je i jedna zajímavost, která mě zaujala: „Hercům dělalo velký problém sjíždět kopce na dřevěných lyžích. Proto použili klasické sjezdovky a oblepili je dřevěnou tapetou. V těch nejnáročnějších scénách je potom nahradili členové horské služby,“ uvádí server CSFD.cz. „Karel Heřmánek si před natáčením zaplatil lyžařské kurzy. Nakonec ho ale na svahu stejně nahradil dublér,“ zmiňují další zdroje.

Anděl Páně 1, Anděl Páně 2

Až tohle bude číst můj manžel, tak se určitě usměje. Já totiž patřím mezi ty, kteří nemají rádi filmy s Ivanem Trojanem. Ano, je nás asi opravdu málo a vlastně ani vůbec nevím, proč mi nesedí, ale je to prostě tak. Roky jsem odolávala a vyhýbala se různým snímkům, kde hrál hlavní roli. Pak, už ani nevím, jak to bylo, jsme si pustili Anděl Páně 2 a jakmile to skončilo, už jsme řešili, kdy si pustíme ten první díl. Když o tom tak přemýšlím, myslím, že mě přesvědčil tím, že druhý díl se odehrává v předvánočním čase. ☺ Souhlasím s tvrzením filmových kritiků, že je to jedna (tedy vlastně dvě, když jsou dva díly) z nejlepších pohádek, co u nás byly natočeny za posledních 15 let. Milý příběh a skvělí herci = zaručený úspěch. Je to stejné jako ve snímku Pohádky pro Emu. A ještě jedna zajímavost nakonec. Tato pohádka prý vytvořila v roce 2006 rekord ve sledovanosti. Koukalo na ni tehdy 2 731 000 diváků.

A na druhý díl se o Vánocích 2017 dívalo více než tři miliony diváků (konkrétně 3 047 000). Anděl Páně 2 se tak stal nejsledovanějším pořadem celého roku a zároveň prý i nejsledovanější pohádkou za posledních 15 let!