Buďte prvořadé!

Máte pocit, že se všechno ve vašem životě točí pouze kolem práce, domácnosti, partnera, dětí a přátel? Pokaždé, když si chcete najít čas samy pro sebe, přijde něco jiného, co má v dané chvíli větší přednost? Nevzpomenete si, kdy jste si naposled opravdu skvěle odpočinuly a zašly si na kávu s kamarádkou, při které nepovídala dvě hodiny o svých problémech jen ona? V tom případě je načase říct „STOP“!

Je v naší ženské přirozenosti starat se s láskou o druhé a pomáhat jim. Bohužel, často neumíme odhadnout tu správnou míru dávání a zapomínáme přijímat. Z ochoty se stává povinnost, která nám pomalu, ale jistě začne přerůstat přes hlavu. A neumíme to ukončit. Zamyslete se na chvilku, nemáte svých vlastních problémů dost? Opravdu máte potřebu nakládat na svá záda ještě problémy těch druhých?

Samozřejmě, je lidské si pomáhat. Vyslechnout, poradit a povzbudit. Naneštěstí, lidé mají tendenci zneužívat dobrotu toho druhého. Než nám to dojde, dokážeme se v myšlence reciprocity pro jiné rozkrájet. Jsme tu pro každého, jen ne pro sebe. A to je chyba.

Naučte se být zdravě sobecké. Myslete čas od času i na sebe. Popřemýšlejte nad tím, co všechno kvůli povinnostem, přátelům a rodině neustále odkládáte. Chtěly byste jet na dovolenou k moři nebo třeba na hory? Oddechnout si na wellness pobytu? Chybí vám pohyb na čerstvém vzduchu a procházky v oblíbeném lese? Kdy naposled jste ze sklepa vytáhly kolo nebo brusle? Leží vaše nová kniha na nočním stolku netknutá už víc než půl roku? Stejně jako přihláška do kurzu pokročilé angličtiny? Najděte v sobě sílu upřednostnit se a věnujte se konečně i sama sobě.

Není možné fungovat pořád na dvě stě procent. Pokud se nenaučíte relaxovat a nenajdete si čas i na zájmy, které vás v životě dělají šťastnými, nemusí to skončit dobře. V lepším případě můžete začít navštěvovat psychologickou poradnu, jestli si na ni ovšem vůbec dokážete najít čas. V tom horším si svou daň vybere vaše zdraví. Proto se na chviličku zastavte. Odložte status manažerky, partnerky, matky, sestry či přítelkyně. A dejte na první místo sebe samé.