Animoterapie – když zvířata léčí

Domestikovaná zvířata jsou od pradávna součástí lidských příbytků. Od jejich užitkového využití jsme si k mnoha z nich vypěstovali přátelský, až přímo rodinný vztah. A není se čemu divit. Soužití se zvířaty pozitivně ovlivňuje i naše zdraví.

Pozitivní emoce, které v nás zvířata vyvolávají, a jejich blahodárný vliv na lidský organismus využívá animoterapie. Slyšeli jste už o ní?

Animoterapie, někdy nazývaná i zooterapie, je terapie uskutečňovaná za pomoci zvířat. Její léčebný účinek spočívá v pozitivním působení přítomnosti zvířete, které v lidech vyvolává silné emoce a podporuje psychickou stimulaci. Úzký kontakt se zvířetem odbourává nepříjemné napětí, stres a navozuje v člověku pocity pohody, klidu a bezpečí. Animoterapie má také kladný vliv na sociální a emoční komunikaci. Pomáhá s nácvikem koncentrace, paměti, rozvíjí také orientaci v čase a prostoru. Na fyzické úrovni při ní dochází například ke snižování krevního tlaku či rozvíjení hrubé i jemné motoriky.

Druhy animoterapie

Animoterapie se rozlišuje nejen podle druhu podle druhu zvířete, které je při ní využíváno, ale také podle jeho léčebného vlivu na psychickou či fyzickou stránku člověka.

K nejznámějším a k nejrozšířenějším typům zvířecí terapie patří canisterapie, při které se využívá pejsek, dále felinoterapie, tedy léčebné využití kočky, a hipoterapie – léčebné využití koně.

Mezi méně známé animoterapie, se kterými se ale můžete také setkat, jsou například: delfinoterapie (využití léčebného působení delfínů), ornitoterapie (léčebné využití ptactva) nebo terapie za pomoci malých zvířat (drobní savci, plazi).

K čemu animoterapie slouží?

Volba terapie spočívá v osobních preferencích člověka, především v tom, jaké zvíře v něm vyvolává pocit bezpečí. Rozhodující také je, co je potřeba zvířátkem léčit, jestli psychickou nebo fyzickou stránku. Animoterapie je vhodná pro všechny věkové kategorie. Nejčastěji ji vyhledávají tělesně a mentálně postižení lidé, autisté, onkologičtí pacienti nebo senioři se širokým spektrem nemocí. V poslední době se ale o animoterapii zvyšuje zájem i mezi běžnou populací, mezi lidmi, kteří mají psychicky nebo fyzicky náročnou profesi. Stres je bohužel novou generační nemocí, která by se neměla podceňovat.

Pokud nemáte možnost terapeutického “sezení” u vlastního domácího miláčka, ale po kontaktu se zvířátkem toužíte, zkuste kontaktovat některé z nejbližších dostupných animoterapeutických center. Uvidíte, že se to vyplatí.