5 věcí, které je důležité prodiskutovat před zásnubami

Konečně se vyslovil! Už od mala čekáme na prince, který přijde a pronese tu kouzlenou větu: „Vezmeš si mě?“ Možná ale existuje pár zásadních věcí ve vztahu, které je potřeba si ujasnit ještě před tím, než si řeknete ANO.

Jaká témata je důležité probrat před zásadním životním rozhodnutím?

1. Finance

Zdá se vám to jako moc věcné a přízemní? Naopak! Finance jsou ve vztahu jedním z nejošemetnějších témat. Pokud vás něco v tomto ohledu trápí, je potřeba to tomu druhému říct! Čím dřív, tím líp. Nevadí mít odlišný názor na správu peněz, ale nemůže se z toho stát bariéra. Než začnete řešit cokoliv jiného, určete si priority ve vztahu k penězům. Některé páry mají dokonce domluvené pravidelné sedánky nad stavem a správou účtů. Věřte nebo ne, námět jménem peníze ve vztahu zastiňuje i taková témata, jako jsou sex, děti či zaměstnání.

2. Děti

„Chceš mít někdy v budoucnu děti?“ Speciálně tuto otázku se bojíme vyslovit. Ale proč? Není přece nic špatného na tom, že někdo děti chce a jiný ne. Důležité ale je, aby se oba v páru názorově nad touto otázkou sešli. Samotná výchova dětí je pak kapitolou sama o sobě. Před vstupem do manželství si zkuste odpovědět s partnerem na následujíc otázky:

-          Chceš děti?

-          Můžeme si přírůstek do rodiny finančně dovolit?

-          Jsi otevřený náhradnímu rodičovství (pěstounská péče, adopce), pokud by se nám nepoštěstilo mít vlastní děti?

-          Jaký styl výchovy preferuješ?

3. Umění pohádat se

Spor ve vztahu je přirozenou součástí života. Otázkou je, jak se dokážeme hádat. Je to konstruktivní kritika, nebo emočně vypjatá situace bez konce? Někdy je to nemožné, ale důležité je zůstat racionální a věcní. Snažte se spor řešit bez nátlaku a klidně i s odstupem. Zpravidla na sebe pár útočí sice slovně, ale agresivně. Neagresivní metoda je ta, která vysvětluje a objasňuje. Měli byste vědět, jak váš partner reaguje a co vás v dalším životě v tomto ohledu čeká…

4. Kariéra

Většinou o tom mají muži jiné představy než ženy. Na vrcholu své kariéry nevidí a neslyší. Je důležité partnerovi dát zpětnou vazbu, pokud vám nevyhovuje styl společného soužití. A co teprve výhled do budoucna! Položili jste si někdy jednu z následujících otázek?

-          Přestěhoval/a byste se s partnerem za prací? I do ciziny?

-          Kdo bude živitelem rodiny?

-          Co se stane, pokud jednoho propustí? Dokážete se finančně podpořit navzájem?

-          Co kariéra a dítě? Jde to dohromady?

5. Sex a intimita

Téma sexu nás bombarduje za všech stran. Články nás nabádají k otevřenosti a diskuzím s partnerem. Ale je to tak opravdu i ve skutečnosti? Není to náhodou přesně naopak? O sexu se zvládáme bavit lépe s přáteli než se svým partnerem. Jenže ono to nepřijde samo. Jeden z páru toto tabu téma otevřít musí a pak přijde i prohloubení důvěry na poli sexu. Vybuduje se mezi vámi důvěrnější vztah. Nebojte se zeptat, co partner oceňuje, co se mu líbí a po čem v sexu touží.