10 zajímavostí o banánech

„Když jsi ještě byla maličká, stála jsem frontu na banány…“ Tak přesně tuhle větu jsem od maminky slyšela snad stokrát. Dnes je tomu rozhodně jinak. Ať je léto nebo zima, tohle žluté ovoce najdete v supermarketu pokaždé. Musím říci, že u nás banány docela „jedou“. Syn je miluje. Ať už v podobě banánu nakrájeného na kolečka, banánové kaše nebo lívanců. Sepsala jsem vám proto 10 zajímavostí, které jste o tomto ovoci možná nevěděli!

1. Na začátek nejdříve trošku statistiky. Za jeden rok se údajně na celém světě prodá přes 12 milionů tun banánů. Mezi největší exportéry tohoto ovoce pak patří Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny, kde každý stát vyváží během roku přes 1 milion tun.

2. Váha jednoho kusu bývá v rozmezí 150 - 200 gramů, z čehož 20 procent tvoří slupka.

3. První dochovaná písemná zmínka o banánech se nachází v buddhistických textech z let okolo 600 př. n. l. A první banánový sad se nacházel v Číně v roce 200 n. l.

4. Věděli jste také, že původní divoké banány měly semena? Ty, které známe my z obchodu, jsou odrůdou vzniklou zkřížením Musa acuminata a Musa balbisiana.

5. Cítíte se unaveni? Tak do sebe rychle „hoďte“ banán. Díky tomu, že obsahuje fruktózu a vlákninu, dokáže tělo rychle nastartovat a dodat mu energii, která vydrží i několik hodin. Funguje i jako první pomoc na bolest hlavy.

6. Toto žluté ovoce dokáže zahnat i pálení žáhy. Pokud na pálení tedy trpíte, mějte doma vždy přichystaný banán. Jeho vysoký obsah škrobu totiž dokáže neutralizovat kyselost žaludku (vytvoří jakousi ochrannou fólii a podrážděnou žaludeční sliznici pokryje).

7. Banány dokonce pomáhají neutralizovat a odstraňovat z krve nadbytečnou kyselinu močovou, jež způsobuje dnu.

8. Uvádí se, že asi tři středně velké banány odpovídají doporučené denní dávce vitaminu B6 pro dospělého muže. Banány dále obsahují vitamin C, B1, B2, E a kyselinu listovou. Ve složení najdeme i minerály, jako je draslík, hořčík a železo.

9. Odrůdy banánů jsou ovocné a zeleninové. Ty ovocné jsou sladké a dají se konzumovat hned, zeleninové jsou trpké a musí se tepelně upravit. Dají se třeba skvěle kombinovat s masitými pokrmy.

10. A na závěr ještě ke slupce. Pokud ji vyhazujete, děláte chybu! Jedná se totiž o fakt dobrého pomocníka v domácnosti hned v několika směrech. Výborně dokáže vyleštit kožené boty, stejně tak s ní můžete přejet nerezovou baterii v kuchyni, či v koupelně a hned se bude třpytit. Pokud slupku necháte louhovat ve vodě, kterou následně zalejete svoje pokojové květiny, dodáte jim hned několik potřebných živin.